.MSV

MSV-fil

Sony Memory Stick Voice File
Still et spørsmål
HURTIGSVAR

En MSV-fil er et proprietært lydopptak fra Sony, laget av ICD-MS-seriens IC-opptakere fra tidlig 2000-tall som lagret lyd på Memory Stick-medier. Standardspillere som Windows Media Player og VLC kan ikke åpne den. Den originale programvaren Sony Digital Voice Player er hovedverktøyet, selv om den er utgått (EOL) og kanskje ikke kjører på Windows 10 eller 11. Å konvertere til WAV eller MP3 først er vanligvis den mest praktiske tilnærmingen på en moderne PC.

Utvikler: Sony Corporation Kategori: Lydfiler MIME: audio/x-msv
ÅPNES PÅ Windows
Relatert: .OPUS · .M3U · .M3U8 · .WFP

På denne siden

19k+ filendelser indeksert
Sist vurdert Aug 15, 2026

Usikker på hva filen din er?

Slipp hvilken som helst fil inn i vår identifikator - vi leser bare de første bytene for å navngi formatet.

Identifiser en fil

Hva er MSV-filformatet?

En .msv-fil er et Sony Memory Stick Voice-lydopptak, produsert av Sony ICD-MS-seriens IC-stemmeopptakere tidlig på 2000-tallet. Disse kompakte enhetene lagret taleopptak på Memory Stick-medier ved bruk av Sonys proprietære koding.

Det finnes to kodek-varianter: MSV (ADPCM) - brukt av ICD-MS1 og tidligere modeller med 33 kbps i SP-modus eller 16 kbps i LP-modus - og MSV (LPEC), som bruker Sonys proprietære «Long-term Predicted Excitation Coding» og ble brukt på ICD-MS515-serien. Begge kodekene er rettet mot taleforståelse ved lave bithastigheter, med samplingsfrekvenser på 8-16 kHz; de er ikke egnet for musikk.

Formatet er helt proprietært og udokumentert av Sony. De offisielle avspillingsverktøyene - Sony Digital Voice Player og Memory Stick Voice Editor 2 - er i praksis foreldet programvare som sist støttet systemer fra Windows XP-æraen. Det relaterte .DVF-formatet ble brukt av andre Sony ICD-serier og har tilsvarende begrenset støtte i dag.

Sonys nåværende IC-opptakere bruker MP3, AAC og Lineær PCM (.wav), noe som gjør .msv til et utdatert format. Å åpne .msv-filer på moderne Windows er vanskelig: den eldre Sony-programvaren kjører ikke pålitelig på Windows 10 eller 11, og ingen allment tilgjengelige tredjepartsapplikasjoner dekoder for øyeblikket LPEC-varianten.

Sikkerhet og trygghet

RISIKO: LOW

MSV er en passiv binær lydfil - ingen kjørbar kode. Det er trygt å håndtere filen. Den største praktiske risikoen er tap av data: gamle MSV-opptak kan bli permanent utilgjengelige etter hvert som eldre Sony-programvare slutter å fungere på moderne Windows. Konverter viktige opptak til WAV eller MP3 så snart som mulig for langsiktig bevaring.

Formatdetaljer

i et nøtteskall
FULLT NAVNSony Memory Stick Voice Fileogså kjent som MSV audio file, Sony voice recording
UTVIKLERSony Corporationsiden early 2000s (Sony ICD-MS series voice recorders using Memory Stick)
KATEGORILydfiler
MIME-TYPEaudio/x-msv
TYPEProprietær lydfil fra Sony stemmeopptaker (binær)
Denne filendelsen brukes også av…
  • MyStars! Saved View File - MyStars! astronomi-/planetarieprogramvare bruker .msv for å lagre konfigurasjoner av himmelvisninger; helt urelatert til Sony-lyd.

Programmer som åpner MSV-filer

Windows1 app
Sony Digital Voice Player Gratis Eldre Sony-programvare (EOL; designet for Windows 98/ME/2000/XP); vil kanskje ikke installeres på Windows 10/11. Støtter MSV (ADPCM og DVF); kompatible modeller: ICD-BP100, ICD-MS1, ICD-R100.

Tekniske detaljer

dyp spesifikasjon
Format-typeProprietær lydfil fra Sony stemmeopptaker
BeholderSonys proprietære lydfilbeholder (to varianter: LPEC og ADPCM)
Kodek-varianterMSV (ADPCM) - ICD-MS1 og tidlige serier; MSV (LPEC) - ICD-MS515 og kompatible modeller
ADPCM bithastigheter33 kbps (SP-modus) / 16 kbps (LP-modus)
Samplingsfrekvens8-16 kHz (taleoptimalisert; ikke CD-kvalitet)
KomprimeringLPEC (Sony Long-term Predicted Excitation Coding) eller ADPCM
FilsignaturIngen offentlig dokumentert; formatet er udokumentert av Sony
Typisk filstørrelse50 KB - 20 MB (varierer sterkt med opptakslengde og modus)
Tilknyttet OSKun Windows (via eldre Sony Digital Voice Player / Memory Stick Voice Editor 2)
MaskinvareopprinnelseSony ICD-MS-serien IC-stemmeopptakere som bruker Memory Stick-medier (tidlig 2000-tall)
StatusForeldet - Sonys nåværende IC-opptakere bruker MP3, AAC eller Lineær PCM (.wav)
Utgittearly 2000s (Sony ICD-MS series voice recorders using Memory Stick)
Siste versjonN/A (format is static/legacy; Sony current recorders use MP3/AAC/Linear PCM)

MSV-konverteringer

Spørsmål og svar fra fellesskapet

spurt av brukere
Still et raskt spørsmål
Få hjelp fra folk som jobber med MSV-filer. Vær spesifikk - inkluder systemet ditt og programvareversjon.
Ingen konto nødvendig · svar vanligvis innen en dag

Ingen spørsmål ennå - vær den første til å spørre om MSV-filer.

Ofte stilte spørsmål

Hvilket program åpner MSV-filer?
Den originale Sony Digital Voice Player (eldre programvare for Windows XP-æraen) er hovedverktøyet. Den vil kanskje ikke installeres på Windows 10/11. Windows Media Player åpner IKKE MSV naturlig - ingen MSV-kodek følger med Windows.
Hvordan konverterer jeg MSV til MP3 eller WAV?
Hvis Sony Digital Voice Player kan installeres og kjøres, eksporter MSV til WAV derfra, og konverter deretter til MP3 med Audacity eller FFmpeg. På moderne Windows kan dette kreve at du kjører den eldre programvaren i kompatibilitetsmodus eller på en eldre PC/VM.
Hvorfor vil ikke MSV åpnes i Windows Media Player eller VLC?
MSV bruker Sonys proprietære LPEC- eller ADPCM-kodek uten standard kodekstøtte i vanlige mediespillere. Du trenger den originale Sony-avspillingsprogramvaren eller et konverteringsverktøy som spesifikt støtter MSV-kodekvarianten.
Er MSV-filen min lyd eller noe annet?
I nesten alle tilfeller, ja - .msv-filer er lyd fra en Sony IC-stemmeopptaker. Den eneste andre bruken av .msv er astronomiprogramvaren MyStars! (lagret himmelvisning), som er langt sjeldnere.
Blir MSV-filer fortsatt opprettet?
Nei. Sonys nåværende IC-opptakere bruker MP3, AAC eller WAV. MSV ble kun brukt på ICD-MS Memory Stick-modellene fra tidlig 2000-tall. Hvis du har MSV-filer, er de nesten helt sikkert fra den tiden.

Referanser

1Memory Stick Voice - Archive Team format documentationjustsolve.archiveteam.org
2Sony - Memory Stick Voice file format infowww.sony-asia.com

Utforsk videre

på tvers av databasen

Populære filendelser denne uken

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.PARTPartial Download File
4.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
5.RPMSGRestricted Permission Message
6.MDMarkdown Document
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.EXEWindows Executable (Portable Executable)
9.PRO6XProPresenter 6 Bundle File
10.PRDXSoftMaker Presentations Document

Relaterte filendelser

.OPUSOpus Audio File (Ogg Opus)
.M3UM3U Media Playlist (MP3 URL)
.M3U8UTF-8 M3U Playlist / HLS (HTTP Live Streaming) Playlist
.WFPWaveFront Program file (Turtle Beach)
.XSPFXSPF - XML Shareable Playlist Format (pronounced 'spiff')
.AMRAdaptive Multi-Rate (AMR) audio

Gratis filverktøy

En filidentifikator og bildekonvertering i nettleseren - alt kjører på din enhet.

Åpne verktøykassen

Bla i filendelser A-Å