.DCF

DCF-bestand

OMA DRM Content Format
Stel een vraag
SNEL ANTWOORD

Een DCF-bestand is een door OMA DRM beveiligde mediacontainer die werd gebruikt op mobiele telefoons uit het begin van de jaren 2000 van Sony Ericsson, Nokia en Motorola. De media binnenin is versleuteld en gekoppeld aan het originele apparaat via een apart „rights object”, waardoor een naar een pc gekopieerde DCF meestal niet kan worden afgespeeld. Er is geen legitieme manier om een DCF naar MP3 of een ander formaat te converteren; sites die dit beweren zijn oplichterij.

Ontwikkelaar: Open Mobile Alliance (OMA); deployed by Sony Ericsson, Nokia, Motorola and other mobile vendors Categorie: Audiobestanden Open standaard MIME: application/vnd.oma.drm.content
OPENT OP Windows
Gerelateerd: .OPUS · .M3U · .M3U8 · .WFP

Op deze pagina

19k+ extensies geïndexeerd
Laatst beoordeeld op Sep 7, 2026

Niet zeker wat uw bestand is?

Sleep een bestand naar onze identificatietool - we lezen alleen de eerste bytes om het formaat te benoemen.

Identificeer een bestand

Wat is het DCF-bestandsformaat?

.dcf-bestanden slaan multimediagegevens op die zijn beveiligd met een digital rights management (DRM) oplossing. Ontwikkeld onder de Open Mobile Alliance (OMA) standaard en ingezet door Nokia, Sony Ericsson, Motorola en andere mobiele leveranciers, was .dcf het dominante formaat voor het distribueren van DRM-vergrendelde inhoud op mobiele telefoons gedurende de jaren 2000.

.dcf-bestanden bevatten doorgaans digitale foto's, videogegevens, audiotracks zoals beltonen en andere auteursrechtelijk beschermde inhoud. De versleutelde payload kan een JPEG-afbeelding, MP3- of AAC-audiobestand, AMR-beltoon of 3GP-videoclip zijn.

Digital Rights Management is een oplossing, of set van oplossingen, waarmee uitgevers de toegang tot auteursrechtelijk beschermde inhoud kunnen beperken. OMA DRM-tools kunnen worden gebruikt om te bepalen hoe bepaalde inhoud wordt gebruikt, gedistribueerd of gewijzigd. DRM is dus een effectieve methode om digitale piraterij te bestrijden, hoewel het als controversieel wordt beschouwd.

Gebruikers hebben geen toegang tot de inhoud van een .dcf-bestand en kunnen deze niet afspelen of kopiëren zonder een bijbehorend Rights Object - een apart .dr- of .drc-bestand dat is gekoppeld aan een specifiek geautoriseerd apparaat met een compatibele OMA DRM-agent. Deze apparaatvergrendeling is een van de belangrijkste punten van kritiek op DRM-oplossingen. Sommige producenten gaan zelfs zo ver dat ze DRM implementeren voor hun multimedia om gebruikers te dwingen bepaalde applicaties of multimedia-apparaten aan te schaffen.

Twee lay-outs delen de extensie .dcf: een OMA DRM 1.0 compacte aangepaste container (circa 2002-2006) and een OMA DRM 2.0-variant gebouwd op het ISO Base Media File Format, herkenbaar aan de ftyp-box met het odcf-merk. Het formaat is grotendeels verouderd op moderne smartphones en is vervangen door Widevine, FairPlay en PlayReady.

Beveiliging & veiligheid

RISICO: MEDIUM

Het DCF-bestand zelf is passieve versleutelde media en geen malware. Het echte gevaar is het ecosysteem eromheen: zoekopdrachten naar „DCF unlocker”, „DCF DRM remover” of „DCF to MP3” leiden naar adware, PUP en regelrechte scam-downloads die OMA DRM niet echt kunnen ontsleutelen. Het verwijderen van DRM van inhoud waarvoor u geen rechten hebt, kan in veel rechtsgebieden ook illegaal zijn. Het veilige, legale pad is om de inhoud op het geautoriseerde apparaat te gebruiken of een onbeveiligde kopie te verkrijgen.

Formaatdetails

in een notendop
VOLLEDIGE NAAMOMA DRM Content Formatook bekend als OMA DRM Content (DCF), DRM Content Format file
ONTWIKKELAAROpen Mobile Alliance (OMA); deployed by Sony Ericsson, Nokia, Motorola and other mobile vendorssinds Early 2000s (OMA DRM 1.0, ~2002-2004; OMA DRM 2.0, 2006)
MIME-TYPEapplication/vnd.oma.drm.content
TYPEMet DRM beveiligde mediacontainer - omhult audio/video/afbeelding/beltoon-media met versleuteling en gebruiksrechten, voor OMA DRM-telefoons
STANDAARDOpen · royaltyvrij
Deze extensie wordt ook gebruikt door…
  • Sony camera DCF-directory/controlebestand - DCF (Design rule for Camera File system) is de standaard voor DCIM-mappen op camera's; sommige Sony-bestanden gebruiken de .dcf-extensie in die context.
  • Apple Disk Copy 4.2 image (.dcf) - Verouderd Macintosh Disk Copy schijfkopiebestand, niet gerelateerd aan DRM.
  • Autodesk/CAD of app-configuratie (.dcf) - Verschillende applicaties gebruiken .dcf voor dialoog/controle- of configuratiegegevens.
MAGIC BYTES · BESTANDSSIGNATUUR
OFFSET
0001
HEX
0001
ASCII
··
Twee lay-outs delen de .dcf-extensie. OMA DRM 1.0 DCF begint met een versie-byte (0x01) gevolgd door content-type en rechten-headers. OMA DRM 2.0 DCF is een ISO Base Media File Format-bestand: bytes 4-7 zijn „ftyp” (66 74 79 70) met het „odcf”-merk. Identificeer aan de hand hiervan, niet aan een enkele handtekening.

Programma's die DCF-bestanden openen

Windows1 app
Original authorized phone (only legitimate route) Ingebouwd Speel het af op de originele telefoon die het bijbehorende OMA DRM rights object bevat; kopieën op een pc kunnen over het algemeen niet worden gedecodeerd.

Technische details

diepe specificaties
OntwikkelaarOpen Mobile Alliance (OMA); belangrijke partijen zijn Nokia, Sony Ericsson en Motorola
MIME-typeapplication/vnd.oma.drm.content (ook application/vnd.oma.drm.dcf)
ContainerstructuurOMA DRM 1.0: aangepaste binaire container; OMA DRM 2.0: ISO Base Media File Format met „odcf”-merk
VersleutelingAES-128 in CBC- of CTR-modus; de contentsleutel wordt niet opgeslagen in het .dcf-bestand
CoderingBinair - versleutelde mediapayload met plaintext content-type en rechten-headers
Byte-volgordeBig-endian
Bestandsidentificatiev1: eerste byte 0x01 (versie-byte); v2: bytes 4-7 zijn „ftyp” (0x66 74 79 70) met „odcf”-merk
Levering van rechtenContentsleutel en gebruiksregels geleverd via een apart Rights Object (.dr/.drc) gebonden aan een specifiek apparaat, niet ingebed in het .dcf-bestand
Ondersteunde mediapayloadsJPEG-afbeeldingen, MP3/AAC/AMR-audio (beltonen), 3GP-videoclips; alle media ondersteund door de OMA DRM-agent van de telefoon
FormaatversiesOMA DRM 1.0 DCF (~2002-2004) en OMA DRM 2.0/2.1 DCF; PDCF (Packetized DCF) variant voor gestreamde media
IntegriteitsbeschermingOMA DRM 2.0 voegt hash/MAC-handtekening toe over DCF-headers; OMA DRM 1.0 biedt minimale integriteitscontrole
Typische bestandsgrootteTientallen KB tot enkele MB (beltonen, achtergronden, korte videoclips)
Bijbehorende platformsSymbian S60/UIQ, Nokia/Sony Ericsson/Motorola feature-phone besturingssystemen, vroege Android met OMA DRM-agent
Huidige statusGrotendeels verouderd; vervangen door Widevine, FairPlay en PlayReady op moderne smartphoneplatforms
UitgebrachtEarly 2000s (OMA DRM 1.0, ~2002-2004; OMA DRM 2.0, 2006)
Laatste versieOMA DRM 2.0 / 2.1 DCF (PDCF for packetized media)
Open standaardJa · royaltyvrij
Specificatiewww.openmobilealliance.org

DCF conversies

Community V&A

gevraagd door gebruikers
Stel een korte vraag
Krijg hulp van mensen die met DCF-bestanden werken. Wees specifiek - vermeld uw systeem en softwareversie.
Geen account nodig · antwoorden meestal binnen een dag

Nog geen vragen - wees de eerste om iets te vragen over DCF-bestanden.

Veelgestelde vragen

Wat is een DCF-bestand?
Het is door OMA DRM beveiligde mobiele inhoud - meestal een beltoon, achtergrond of clip die is gekocht voor een oude Sony Ericsson/Nokia/Motorola-telefoon en is versleuteld zodat deze alleen werkt op dat geautoriseerde apparaat.
Waarom speelt mijn DCF-bestand niet af op mijn computer?
Omdat de decoderingssleutel (het OMA DRM „rights object”) is opgeslagen op de originele telefoon, niet in het bestand. Gekopieerd naar een pc heeft de DCF geen sleutel en kan deze niet worden gedecodeerd - dat is zo ontworpen.
Hoe converteer ik een DCF naar MP3?
Dat kan niet op een legitieme manier - de media is met DRM versleuteld en er bestaat geen echte converter. Speel het af op de originele telefoon als u de rechten hebt, of verkrijg de track opnieuw als een normale MP3. Vermijd „DCF unlocker”-sites; dit is oplichterij.
Kan ik mijn gekochte DCF-beltoon naar een nieuwe telefoon verplaatsen?
Meestal niet - OMA DRM-rechten zijn gebonden aan het originele apparaat/account en vaak niet overdraagbaar. Moderne telefoons gebruiken gewone MP3/M4R-beltonen, dus het is het makkelijkst om de beltoon opnieuw in te stellen vanaf een bestand dat u bezit.
Mijn DCF-bestand is geen beltoon - wat kan het nog meer zijn?
De extensie .dcf wordt hergebruikt door camera DCF-bestandssysteembestanden (DCIM-standaard), oude Apple Disk Copy-schijfkopieën en sommige app-configuratiebestanden. Controleer welk programma het heeft aangemaakt.

Referenties

1OMA DRM Content Format (DCF) - overviewen.wikipedia.org
2Open Mobile Alliance - DRM specifications (DCF)www.openmobilealliance.org

Blijf ontdekken

door de database

Populaire extensies deze week

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.DATProgram Data File (generic)
4.JPGJPEG Image
5.RPMSGRestricted Permission Message
6.EXEWindows Executable (Portable Executable)
7.PARTPartial Download File
8.ICSiCalendar data file
9.JSONJavaScript Object Notation file
10.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)

Gerelateerde extensies

.OPUSOpus Audio File (Ogg Opus)
.M3UM3U Media Playlist (MP3 URL)
.M3U8UTF-8 M3U Playlist / HLS (HTTP Live Streaming) Playlist
.WFPWaveFront Program file (Turtle Beach)
.XSPFXSPF - XML Shareable Playlist Format (pronounced 'spiff')
.AMRAdaptive Multi-Rate (AMR) audio

Gratis bestandstools

Een bestandsidentificatie en afbeeldingsconverter in de browser - alles draait op uw eigen apparaat.

Open de gereedschapskist

Blader door bestandsextensies A-Z