.TNS

TNS-bestand

TI-Nspire Document
Stel een vraag
SNEL ANTWOORD

Een TNS-bestand is een document voor Texas Instruments TI-Nspire grafische rekenmachines en bijbehorende computersoftware. Open het met TI-Nspire Student of Teacher Software (Windows/macOS), de TI-Nspire CX iPad-app, of zet het over naar een TI-Nspire handheld. Er is geen gratis editor van derden; met een in tijd beperkte proefversie van de TI-software kunt u een bestand bekijken voordat u het koopt.

Ontwikkelaar: Texas Instruments Categorie: Documentbestanden MIME: application/vnd.ti-nspire
OPENT OP Windows macOS iOS Web
Gerelateerd: .XMIND · .QRP · .PRNX · .MSCZ

Op deze pagina

19k+ extensies geïndexeerd
Laatst beoordeeld op Jun 17, 2026

Niet zeker wat uw bestand is?

Sleep een bestand naar onze identificatietool - we lezen alleen de eerste bytes om het formaat te benoemen.

Identificeer een bestand

Wat is het TNS-bestandsformaat?

.tns-bestanden worden gebruikt door grafische rekenmachines uit de TI-Nspire-serie, ontwikkeld door Texas Instruments. Intern is een .tns-bestand een op ZIP gebaseerde documentcontainer die een Document.xml-bestand bevat, samen met definities per probleem en per pagina, applicatiegegevens, optionele Lua- of TI-Basic-programma's en ingebedde afbeeldingsbronnen. Vroege bestanden die zijn gemaakt met TI-Nspire OS vóór versie 1.2 waren gewone ZIP-archieven die leesbaar waren met standaardtools; sinds OS 1.2 is Texas Instruments overgestapt op een eigen compressie-wrapper, waardoor moderne .tns-bestanden niet kunnen worden geopend door standaard ZIP-hulpprogramma's, ook al blijft de interne structuur ZIP-achtig.

.tns-bestanden kunnen verschillende gegevens en objecten bevatten die worden gegenereerd en gebruikt door TI-Nspire-apparaten, waaronder:

  • grafieken en geometrische visualisaties,
  • afbeeldingen en graphics,
  • tabellen en spreadsheets,
  • wiskundige formules en berekeningen,
  • Lua-scripts en TI-Basic-programma's.

TI-Nspire-gegevens worden opgeslagen in .tns-projectbestanden. Naast het opslaan van gegevens voor TI-Nspire handheld-apparaten, dienen .tns-bestanden ook als een formaat voor gegevensuitwisseling tussen rekenmachines en desktopsoftware. Ze kunnen worden verspreid via internet, e-mail of met draagbare opslagapparaten.

Een bijbehorend formaat, .tnsp (PublishView), ondersteunt uitgebreidere lay-outs die alleen voor de computer bedoeld zijn en kan worden teruggezet naar .tns voor overdracht naar een handheld. Het MIME-type voor .tns-bestanden is application/vnd.ti-nspire.

Beveiliging & veiligheid

RISICO: LOW

Een .tns is een document, geen programma dat u op uw pc uitvoert, dus het brengt weinig direct risico op malware met zich mee; de ingebedde Lua/TI-Basic draait alleen binnen de sandbox-omgeving van TI-Nspire. De praktische voorzorgsmaatregelen zijn: (1) online TNS-naar-PDF-converters van derden vereisen het uploaden van het bestand, dus gebruik ze niet voor vertrouwelijk klasmateriaal, en (2) sommige sites die gratis „.tns-viewers/openers” aanbieden, staan vol met advertenties of bevatten PUP's - geef de voorkeur aan de officiële TI-software of de gedocumenteerde community-tools.

Formaatdetails

in een notendop
VOLLEDIGE NAAMTI-Nspire Documentook bekend als TI-Nspire file, Nspire document
ONTWIKKELAARTexas Instrumentssinds 2007 (TI-Nspire handheld and software launch)
MIME-TYPEapplication/vnd.ti-nspire
TYPEEigen op ZIP gebaseerde documentcontainer (binair)
MAGIC BYTES · BESTANDSSIGNATUUR
OFFSET
00010203
HEX
504B0304
ASCII
PK··
De vroegste .tns-bestanden (TI-Nspire OS vóór 1.2) waren standaard ZIP-archieven die begonnen met de „PK”-handtekening. Sinds OS 1.2 heeft TI de gegevens verpakt met zijn eigen compressie, waardoor moderne .tns-bestanden een ZIP-achtige container zijn die standaard ZIP-tools niet kunnen openen; ze bevatten intern nog steeds XML (Document.xml). Behandel de magic bytes als variabel - moderne bestanden zijn niet betrouwbaar „PK”.

Programma's die TNS-bestanden openen

Windows3 apps
TI-Nspire CX Teacher Software Betaald Installeer de software, ga naar Bestand → Openen en selecteer de .tns; maak, bewerk en verzend documenten naar handhelds.
TI-Nspire CX Student Software Betaald Open de .tns om een activiteit te doorlopen; wordt geleverd bij TI-Nspire CX II handhelds of via een abonnement.
TI-Nspire CX Premium Teacher Software (trial) Freemium Gratis in tijd beperkte proefversie; installeer om een .tns te openen en te bekijken voordat u tot aankoop overgaat.
macOS1 app
TI-Nspire CX Teacher/Student Software (macOS) Betaald Installeer de macOS-versie, ga naar Bestand → Openen om de .tns te bekijken en te bewerken.
iOS1 app
TI-Nspire CX app (iPad) Betaald Open de .tns in de iPad-app (importeren via Bestanden/e-mail) om op de iPad te bekijken en te bewerken.
Web1 app
convert.guru TNS converter Gratis Upload een .tns om deze te converteren naar PDF/TXT/XML voor weergave zonder TI-software (online, van derden - vermijd voor gevoelige inhoud).

Technische details

diepe specificaties
OntwikkelaarTexas Instruments
Formaat-typeEigen op ZIP gebaseerde documentcontainer (binair)
MIME-typeapplication/vnd.ti-nspire
Intern documentformaatXML; primaire invoer is Document.xml plus applicatiegegevens per probleem en per pagina
ContainerbasisZIP (PKZIP); bestanden van OS < 1.2 zijn standaard ZIP; OS 1.2+ verpakt gegevens in TI-eigen compressie
CompressieDEFLATE (bestanden van vóór OS 1.2) / TI-eigen ongedocumenteerde compressie (bestanden van OS 1.2+)
Magic bytes50 4B 03 04 ('PK' ZIP-header) in vroege bestanden; moderne bestanden hebben geen betrouwbare standaardhandtekening
Byte-volgordeLittle-endian
Ingebedde inhoudstypenGrafieken, geometrie, lijsten en spreadsheets, notitiepagina's, Lua-scripts, TI-Basic-programma's, afbeeldingen
Compatibiliteit met standaard ZIP-toolsAlleen met bestanden van vóór OS-1.2; moderne bestanden vereisen TI-Nspire-software om te openen
PlatformondersteuningWindows, macOS, iPadOS (TI-Nspire CX-app), TI-Nspire handheld OS
Typische bestandsgrootteEnkele KB tot enkele MB, afhankelijk van het aantal pagina's, problemen en ingebedde bronnen
Gerelateerde extensies.tnsp (PublishView), .tilb (bibliotheek), .tno, .tcc
Uitgebracht2007 (TI-Nspire handheld and software launch)
Laatste versieTracks TI-Nspire OS/software (CX II series, software v6.x as of 2026)
Specificatiewww.hackspire.org

TNS conversies

Community V&A

gevraagd door gebruikers
Stel een korte vraag
Krijg hulp van mensen die met TNS-bestanden werken. Wees specifiek - vermeld uw systeem en softwareversie.
Geen account nodig · antwoorden meestal binnen een dag

Nog geen vragen - wees de eerste om iets te vragen over TNS-bestanden.

Veelgestelde vragen

Hoe open ik een TNS-bestand?
Gebruik de officiële TI-Nspire Student of Teacher Software (Windows/macOS), de TI-Nspire CX iPad-app, of zet het over naar een TI-Nspire handheld. Met een gratis, in tijd beperkte proefversie van de TI-software kunt u er een bekijken zonder te kopen.
Kan ik een TNS-bestand gratis openen?
Er is geen gratis volledige editor, maar u kunt de proefsoftware van TI gebruiken, of het .tns-bestand naar PDF converteren (via een online TNS-converter of de Print-to-PDF-functie van de software) om de inhoud alleen te bekijken.
Kan ik een TNS-bestand openen met een ZIP-programma?
Alleen zeer oude bestanden. .tns-bestanden van vóór OS-1.2 waren gewone ZIP's, maar moderne TI-Nspire-documenten gebruiken de eigen compressie van TI, waardoor 7-Zip/WinRAR ze niet kan openen.
Hoe converteer ik een TNS-bestand naar PDF?
Open het in de TI-Nspire-software en kies Afdrukken → Opslaan als PDF, of upload het naar een online TNS-naar-PDF-converter (vermijd dit voor gevoelige klasbestanden).
Hoe zet ik een TNS-bestand op mijn TI-Nspire rekenmachine?
Sluit de handheld aan via USB en gebruik de Content/Documents-werkruimte van de TI-Nspire-software (of de TI-Nspire CX Connect-tool) om de .tns naar het apparaat te kopiëren.
Wat is het verschil tussen .tns en .tnsp?
.tns is het standaard TI-Nspire-document (werkt op handhelds en software); .tnsp is een PublishView-document voor uitgebreidere lay-outs die alleen op de computer werken. U kunt .tnsp naar .tns converteren voor gebruik op een handheld.

Referenties

1Texas Instruments - TI-Nspire CX computer softwareeducation.ti.com
2Hackspire - TNS File Format (reverse-engineered)www.hackspire.org

Blijf ontdekken

door de database

Populaire extensies deze week

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
4.PARTPartial Download File
5.MDMarkdown Document
6.RPMSGRestricted Permission Message
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.PRO6XProPresenter 6 Bundle File
9.PRDXSoftMaker Presentations Document
10.SWFSmall Web Format (Shockwave Flash)

Gerelateerde extensies

.XMINDXMind Mind Map Workbook
.QRPQuickReport Report (compiled report)
.PRNXDevExpress XtraReports Document
.MSCZMuseScore Compressed Score
.NOTENotability Note
.NOTEBOOKSMART Notebook File

Gratis bestandstools

Een bestandsidentificatie en afbeeldingsconverter in de browser - alles draait op uw eigen apparaat.

Open de gereedschapskist

Blader door bestandsextensies A-Z