.SPA

SPA-fil

FutureSplash Movie
Ställ en fråga
SNABBT SVAR

En SPA-fil är nästan alltid en FutureSplash-film - en vektoranimering skapad med FutureSplash Animator 1996, programmet som blev Macromedia och senare Adobe Flash. Flash nådde sitt slutdatum (end-of-life) den 31 december 2020, så det finns ingen officiell spelare. Den kostnadsfria emulatorn Ruffle (ruffle.rs) med öppen källkod är det praktiska alternativet idag. Filändelsen .spa återanvänds också av orelaterade program (Sigma Photo Pro, Steganos, FlexiSIGN), så det är viktigt att identifiera var filen kom ifrån.

Utvecklare: FutureWave Software (later Macromedia, then Adobe) Kategori: Videofiler MIME: application/octet-stream
ÖPPNAS PÅ Windows macOS Linux Web
Relaterat: .DAV · .MKV · .MP4 · .H264

På denna sida

19k+ filtillägg indexerade
Senast granskad Aug 28, 2026

Osäker på vad din fil är?

Släpp valfri fil i vår identifierare - vi läser bara de första byten för att namnge formatet.

Identifiera en fil

Vad är filformatet SPA?

.spa är en FutureSplash Movie-fil - den spelbara animeringen som exporterades av FutureSplash Animator 1.0, släppt den 19 augusti 1996 av FutureWave Software. Det är den direkta föregångaren till .swf-formatet som blev grunden för Macromedia och Adobe Flash-ekosystemet.

FutureSplash Animator var ett av de första verktygen för att föra ut skalbara vektoranimeringar på webben. När ett projekt publicerades skapade Animator en .spa-filmfil (spelbar via webbläsarinsticksprogrammet FutureSplash Player) tillsammans med ett redigerbart .spl-dokument. .spa-containern lagrar en tidslinje med vektorformer, enkla bitmappsbilder och enkelt ljud, allt i en binär, little-endian, okomprimerad layout - konceptuellt föregångaren till SWF-formatets tagg- och tidslinjestruktur.

I december 1996 förvärvade Macromedia FutureWave och döpte om programvaran till Macromedia Flash 1.0 i början av 1997. Redigeringsformatet .fla och det spelbara formatet .swf förde arvet vidare. Hela Flash-familjen nådde sitt officiella slutdatum den 31 december 2020.

Ingen webbläsare eller modernt operativsystem har inbyggt stöd för .spa-filer. För att försöka spela upp dem idag bör du använda emulatorn Ruffle med öppen källkod, som är inriktad på innehåll från den tidiga Flash-eran; full kompatibilitet med .spa-filer från tiden före Flash är begränsad eftersom formatet är äldre än den publicerade SWF-specifikationen.

Obs: filändelsen .spa återanvänds av flera orelaterade moderna program - sammanhang och filens ursprung är avgörande för korrekt identifiering.

Säkerhet & trygghet

RISK: LOW

En äkta FutureSplash .spa är en föråldrad animering och innebär låg risk i sig själv; det finns ingen aktiv körtidsmiljö att utnyttja nu när Flash är dött (vilket också är anledningen till att den är svår att öppna). Se upp för webbplatser som lovar magiska «SPA-spelare» eller «SPA till MP4»-nedladdningar - dessa är ofta paketerade med annonsprogram/PUP; använd istället Ruffle med öppen källkod från ruffle.rs. Om din .spa-fil egentligen är ett Steganos-arkiv är den krypterad och ofarlig utan lösenord; en Sigma/FlexiSIGN .spa är bara programdata.

Formatdetaljer

i ett nötskal
FULLSTÄNDIGT NAMNFutureSplash Movieäven känd som FutureSplash Animator movie, FutureSplash player file
UTVECKLAREFutureWave Software (later Macromedia, then Adobe)sedan 1996 (FutureSplash Animator 1.0, August 19, 1996)
KATEGORIVideofiler
MIME-TYPapplication/octet-stream
TYPBinär vektoranimeringsfilm - den spelbara exporten från FutureSplash Animator, direkt föregångare till SWF/Flash-formatet
Detta filtillägg används också av…
  • Sigma Photo Pro-inställningar (.spa) - Justerings-/förinställningsfil skriven av Sigma Photo Pro RAW-programvara för Sigma-kameror.
  • Steganos Security Suite / Safe (.spa) - Krypterat Steganos-säkerhetsarkiv eller lösenordsarkiv.
  • FlexiSIGN-projekt (.spa) - Skyltprojektfil från SAi FlexiSIGN-programvara.

Program som öppnar SPA-filer

Windows1 app
Ruffle (desktop) Öppen källkod Dra .spa-filen till Ruffle-skrivbordsappen; den emulerar tidigt Flash/FutureSplash-innehåll. Kan misslyckas för mycket gamla varianter.
macOS1 app
Ruffle (desktop) Öppen källkod Dra .spa-filen till Ruffle-skrivbordsappen; den emulerar tidigt Flash/FutureSplash-innehåll. Kan misslyckas för mycket gamla varianter.
Linux1 app
Ruffle (desktop) Öppen källkod Dra .spa-filen till Ruffle-skrivbordsappen; den emulerar tidigt Flash/FutureSplash-innehåll. Kan misslyckas för mycket gamla varianter.
Web1 app
Ruffle (browser/self-host) Öppen källkod Ladda upp filen i Ruffle-webbdemot för att försöka emulera den direkt i webbläsaren.

Tekniska detaljer

djup specifikation
FormattypBinär vektoranimeringsfilm; det spelbara exportformatet för FutureSplash Animator
UtvecklareFutureWave Software (förvärvat av Macromedia i december 1996; arvet övergick senare till Adobe)
KodningBinär, little-endian byteordning
KomprimeringIngen - helt okomprimerad; föregår den zlib-komprimerade CWS-varianten som introducerades i SWF 6
KrypteringIngen; inget säkerhets- eller obfuskationslager dokumenterat i formatet
ContainerstrukturProprietär tagg- och tidslinjelayout; direkt konceptuell föregångare till SWF-taggstrukturen
Magic bytesIngen stabil publicerad signatur; tidiga filer kan dela en FWS (46 57 53)-header med okomprimerad SWF, men .spa-containern är odokumenterad - identifieras via filändelse och tidsperiod
MIME-typapplication/futuresplash (levererades även som application/octet-stream)
Typisk filstorlekNågra KB till några hundra KB - webbanimeringar från 1996 var medvetet små
InnehållstyperVektorformer, enkla bitmappsbilder och enkelt tidslinjebaserat ljud
Komplementärt format.spl - det redigerbara FutureSplash Animator-projektdokumentet som skapades tillsammans med .spa-exporten
Ersatt av.swf (Small Web Format), introducerat med Macromedia Flash 1.0 år 1997
PlattformsursprungWindows 95/98 och klassiska Mac OS
Slutdatum (EOL)31 december 2020 - Adobe avvecklade officiellt hela Flash-serien detta datum
Modern uppspelningRuffle-emulator med öppen källkod (Windows, macOS, Linux, webbläsare); inget inbyggt stöd i nuvarande webbläsare eller OS
Släppt1996 (FutureSplash Animator 1.0, August 19, 1996)
Senaste versionFrozen at FutureSplash Animator 1.x; the lineage continued as Macromedia Flash (SWF) from 1997
Specifikationweb.archive.org

SPA-konverteringar

Frågor & svar

frågat av användare
Ställ en snabb fråga
Få hjälp från personer som arbetar med SPA-filer. Var specifik - inkludera ditt system och programversion.
Inget konto behövs · svar vanligtvis inom en dag

Inga frågor än - bli den första att fråga om SPA-filer.

Vanliga frågor

Vad är en SPA-fil?
Oftast en FutureSplash-film - en vektoranimering från 1996 skapad i FutureSplash Animator, programmet som blev Macromedia/Adobe Flash. .spa är den spelbara filmen; .spl var det redigerbara projektet.
Hur öppnar jag en SPA-fil år 2026?
Flash har nått sitt slutdatum, så det finns ingen officiell spelare. Prova den kostnadsfria emulatorn Ruffle (ruffle.rs) med öppen källkod, som kör tidigt Flash/FutureSplash-innehåll - även om mycket gamla filmer kanske inte spelas upp perfekt.
Kan jag konvertera SPA till MP4?
Inte med en direktkonverterare. Spela upp den i Ruffle och spela in skärmen till en MP4-fil. Du behåller det visuella men förlorar all interaktivitet.
Varför öppnar inte Adobe Flash min SPA-fil?
Adobe Flash Player avvecklades den 31 december 2020 och blockerar nu allt Flash-innehåll. Använd Ruffle istället för någon spelare från Adobe/Macromedia Flash.
Min SPA-fil är inte en animering - vad kan det annars vara?
Filändelsen .spa återanvänds av Sigma Photo Pro (kamerainställningar), Steganos (krypterat arkiv) och FlexiSIGN (skyltprojekt). Identifiera programmet som skapade filen och öppna den där.

Referenser

1Internet Archive - FutureSplash Animator (FutureWave Software)archive.org
2Adobe Wiki (Fandom) - FutureSplash Animator historyadobe.fandom.com

Fortsätt utforska

genom databasen

Populära filtillägg denna vecka

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.PARTPartial Download File
4.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
5.RPMSGRestricted Permission Message
6.MDMarkdown Document
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.EXEWindows Executable (Portable Executable)
9.PRO6XProPresenter 6 Bundle File
10.PRDXSoftMaker Presentations Document

Relaterade filtillägg

.DAVDVR365 / Dahua DVR Video File (DHAV stream)
.MKVMatroska Video
.MP4MPEG-4 Part 14 Video File
.H264Raw H.264 / AVC Video Elementary Stream
.VOBDVD Video Object File
.264Raw H.264 / AVC Video Elementary Stream (DVR/CCTV export)

Gratis filverktyg

En filidentifierare och bildkonverterare direkt i webbläsaren - allt körs på din enhet.

Öppna verktygslådan

Bläddra bland filtillägg A-Ö