.PPT

PPT-fil

Microsoft PowerPoint 97-2003 Presentation
Stil et spørgsmål
HURTIGT SVAR

En PPT-fil er en Microsoft PowerPoint 97-2003-præsentation i det ældre binære format, som blev brugt før PPTX tog over i 2007. Du kan åbne den gratis med LibreOffice Impress, Google Slides eller PowerPoint til web. For at opgradere den skal du åbne den og gemme som PPTX.

Udvikler: Microsoft Kategori: Præsentationsfiler MIME: application/vnd.ms-powerpoint
ÅBNER PÅ Windows macOS Linux Android iOS Web
Relateret: .KEY · .ODP · .PPTX · .PPSX

På denne side

19k+ filtyper indekseret
Sidst gennemset Jun 17, 2026

Er du ikke sikker på, hvad din fil er?

Træk en fil over i vores identifikator - vi læser kun de første bytes for at navngive formatet.

Identificer en fil

Hvad er PPT-filformatet?

.ppt er et filformat til diasshow, der er indfødt til Microsoft PowerPoint. En .ppt-fil gemmer en multimediepræsentation, der kan indeholde dias, indlejrede billeder, videoer, lydeffekter eller lydspor samt formateret tekst.

PPT-filer bruges ofte til alle former for præsentationer, fra undervisning i klasseværelset til virksomhedsbriefinger. En præsentation kan bygges ud fra en af mange foruddefinerede skabeloner eller oprettes fra bunden. Hvert dias gemmes som en serie af binære poster inde i en intern strøm kaldet PowerPoint Document, og den overordnede fil følger OLE2 Compound File Binary Format - den samme container, som bruges af de ældre .doc- og .xls-filer.

Filtypen .ppt stammer helt tilbage fra 1987 med den oprindelige udgivelse af PowerPoint til Mac, men det binære layout, der er i udbredt brug i dag - dokumenteret af Microsoft som [MS-PPT] - blev etableret med PowerPoint 97 og forblev standardformatet frem til og med PowerPoint 2003. Fra og med PowerPoint 2007 blev .ppt erstattet som standard af .pptx, som er baseret på Office Open XML-standarden og bruger en ZIP archive-container frem for OLE2. .ppt-filer kan stadig åbnes af moderne versioner af PowerPoint, LibreOffice Impress og Google Slides, men nye præsentationer bør gemmes som .pptx.

.pps-filer bruger det samme binære format som .ppt, men åbner direkte i diasshow-tilstand i stedet for i editoren.

Sikkerhed og tryghed

RISIKO: MEDIUM

Det ældre binære .ppt kan indeholde VBA-makroer, og binære Office-formater har historisk set været en malware-vektor (manipulerede poster og makro-payloads). Behandl en uventet .ppt på samme måde som en gammel .doc: aktiver ikke makroer/indhold i en fil, du ikke har bedt om, og lad moderne PowerPoint åbne internet-/e-mail-filer i Beskyttet visning. Åbning af en ukendt .ppt i Google Slides eller LibreOffice Impress er generelt sikrere, fordi de renderer diasene uden at køre PowerPoint VBA. Filer omdøbt til at ligne .ppt kan også skjule andet indhold - bekræft kilden.

Formatdetaljer

kort fortalt
FULDSTÆNDIGT NAVNMicrosoft PowerPoint 97-2003 Presentationogså kendt som PowerPoint 97-2003 presentation, binary PowerPoint file
UDVIKLERMicrosoftsiden 1997 (PowerPoint 97; the modern binary BIFF-style format that persisted through PowerPoint 2003)
MIME-TYPEapplication/vnd.ms-powerpoint
TYPEOLE2 / Compound File Binary Format (CFBF) - binær præsentation
MAGIC BYTES · FILSIGNATUR
OFFSET
0001020304050607
HEX
D0CF11E0A1B11AE1
ASCII
········
En .ppt er en OLE2 Compound File (samme container som ældre .doc og .xls), så den starter med de magiske bytes D0 CF 11 E0 A1 B1 1A E1. PowerPoint-indholdet ligger i en intern «PowerPoint Document»-strøm inde i den container. Dette er forskelligt fra det moderne .pptx, som er en ZIP og starter med «PK» (50 4B 03 04).

Programmer der åbner PPT-filer

Windows3 apps
Microsoft PowerPoint Betalt Dobbeltklik for at åbne og redigere (åbnes i kompatibilitetstilstand). Tryk på F5 for at afspille; Gem som .pptx for at modernisere.
LibreOffice Impress Open-source Gratis, fuldt udstyret. Dobbeltklik for at åbne/redigere .ppt-filen; Fil > Eksporter som PDF, eller afspil med F5.
WPS Office Presentation Freemium Gratis PowerPoint-lignende editor (tidligere Kingsoft); velkendt bånd-brugerflade, åbner og redigerer .ppt.
macOS3 apps
Microsoft PowerPoint Betalt Dobbeltklik for at åbne og redigere (åbnes i kompatibilitetstilstand). Tryk på F5 for at afspille; Gem som .pptx for at modernisere.
Apple Keynote Gratis Gratis på Mac; Fil > Åbn importerer PPT-filen, og Fil > Eksporter til > PowerPoint gemmer den igen.
LibreOffice Impress Open-source Gratis, fuldt udstyret. Dobbeltklik for at åbne/redigere .ppt-filen; Fil > Eksporter som PDF, eller afspil med F5.
Linux1 app
LibreOffice Impress Open-source Gratis, fuldt udstyret. Dobbeltklik for at åbne/redigere .ppt-filen; Fil > Eksporter som PDF, eller afspil med F5.
Android3 apps
Microsoft PowerPoint (mobile) Freemium Tryk på filen for at se/redigere; grundlæggende redigering er gratis på telefoner.
WPS Office Freemium Populær gratis Android-kontorapp (erstatter Kingsoft Office); åbner og redigerer .ppt.
Google Slides (app) Gratis Åbn .ppt-filen fra Drive for at se og redigere på telefonen.
iOS1 app
Apple Keynote Gratis Gratis på Mac; Fil > Åbn importerer PPT-filen, og Fil > Eksporter til > PowerPoint gemmer den igen.
Web2 apps
Google Slides Gratis Upload til Google Drive, åbn med Google Slides; download som PPTX eller PDF bagefter.
PowerPoint for the web Gratis Upload til OneDrive og åbn i PowerPoint online (gratis Microsoft-konto); højeste troskab online - den vil muligvis foreslå at konvertere til .pptx.

Tekniske detaljer

dyb specifikation
ContainerformatOLE2 Compound File Binary Format (CFBF) - et FAT-lignende hierarki af interne strømme og lagre
KodningBinær, little-endian byte-rækkefølge
MIME-typeapplication/vnd.ms-powerpoint
Filsignatur (magic bytes)D0 CF 11 E0 A1 B1 1A E1 ved offset 0 - standard OLE2/CFBF-header delt med ældre .doc og .xls
Primær intern strøm«PowerPoint Document»-strøm, der indeholder binære dias-poster; ledsagende strømme inkluderer «Pictures», «Current User» og OLE-oversigtsinformation
KomprimeringIngen - poster gemmes ukomprimeret; indlejrede billeder beholder deres egen kodning (JPEG, PNG, WMF, EMF)
KrypteringValgfri RC4/CryptoAPI-adgangskodebeskyttelse; anses for svag efter moderne kryptografiske standarder
Typisk filstørrelse100 KB - 50 MB; vokser hurtigt med indlejrede billeder, lyd og video
Binære formatversionerPowerPoint 97, 2000, XP og 2003 deler det samme binære layout - ingen formatændringer på tværs af disse fire udgivelser
FormatspecifikationMicrosoft [MS-PPT] åben specifikation, udgivet via Open Specifications-programmet på learn.microsoft.com
Afløst af.pptx (Office Open XML, ISO/IEC 29500) siden PowerPoint 2007, som skiftede til en ZIP+XML-container
Relateret format til visning.pps - identisk binært format konfigureret til at åbne direkte i diasshow-tilstand uden om editoren
Alternative MIME-typerapplication/mspowerpoint, application/powerpoint, application/x-mspowerpoint (ældre varianter findes stadig på ældre servere)
Understøttelse på tværs af platformeWindows, macOS, Linux (via LibreOffice Impress), iOS og Android
Udgivet1997 (PowerPoint 97; the modern binary BIFF-style format that persisted through PowerPoint 2003)
Seneste versionPowerPoint 2003 binary (.ppt) - last version where .ppt was the default; [MS-PPT] documents the format
Specifikationlearn.microsoft.com

PPT-konverteringer

Fællesskabets Q&A

spurgt af brugere
Stil et hurtigt spørgsmål
Få hjælp fra folk, der arbejder med PPT-filer. Vær specifik - medtag dit system og din softwareversion.
Ingen konto nødvendig · svar normalt inden for en dag

Ingen spørgsmål endnu - vær den første til at spørge om PPT-filer.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan åbner jeg en PPT-fil uden PowerPoint?
Brug det gratis LibreOffice Impress (Windows/Mac/Linux), upload den til Google Slides, eller åbn den i PowerPoint til web - alt sammen gratis. På en Mac eller iPhone åbner Apple Keynote også .ppt.
Hvad er forskellen på PPT og PPTX?
PPT er det ældre PowerPoint 97-2003 binære (OLE2) format; PPTX (siden PowerPoint 2007) er en ZIP+XML åben standard, der er mindre og mere robust. Enhver moderne app læser begge dele, og du kan bruge «Gem som» .pptx for at opgradere.
Hvordan konverterer jeg en PPT til PPTX?
Åbn .ppt-filen i PowerPoint og vælg Fil > Gem som > PowerPoint-præsentation (.pptx), eller Fil > Info > Konverter. LibreOffice Impress kan også gemme som .pptx.
Hvordan konverterer jeg en PPT til PDF?
Åbn den i PowerPoint, LibreOffice Impress eller Google Slides og vælg Gem som / Eksporter / Download som PDF - godt til uddelingskopier og deling uden redigeringsmulighed (animationer bliver statiske).
Kan jeg åbne en PPT på min telefon?
Ja. Installer Microsoft PowerPoint, Google Slides eller WPS Office på Android, eller brug Keynote/PowerPoint på iPhone/iPad. Grundlæggende visning og redigering er gratis på telefoner.
Er en PPT-fil sikker at åbne?
En gammel binær .ppt kan indeholde VBA-makroer, så behandl uventede filer med forsigtighed: aktiver ikke indhold, og åbn filer fra e-mail/web i Beskyttet visning. Visning i Google Slides eller LibreOffice undgår kørsel af PowerPoint-makroer.

Referencer

1Microsoft - [MS-PPT] PowerPoint Binary File Format (.ppt) Structurelearn.microsoft.com
2Microsoft - Compound File Binary File Format (OLE2 container)learn.microsoft.com

Udforsk mere

på tværs af databasen

Populære filtyper i denne uge

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.DATProgram Data File (generic)
4.JPGJPEG Image
5.RPMSGRestricted Permission Message
6.EXEWindows Executable (Portable Executable)
7.JSONJavaScript Object Notation file
8.PARTPartial Download File
9.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
10.ICSiCalendar data file

Relaterede filtyper

.KEYApple Keynote Presentation
.ODPOpenDocument Presentation
.PPTXMicrosoft PowerPoint Open XML Presentation
.PPSXPowerPoint Open XML Slide Show
.PPSPowerPoint 97-2003 Slide Show
.PPTMMicrosoft PowerPoint Macro-Enabled Presentation

Gratis filværktøjer

En fil-identifikator og billedkonverter direkte i browseren - alt kører på din enhed.

Åbn værktøjskassen

Gennemse filtyper A-Å