.MOFF

MOFF-fil

Sony Video Analysis Index File
Stil et spørgsmål
HURTIGT SVAR

En MOFF-fil er et Sony-indeks, der gemmer analyse af scener, ansigter og højdepunkter for et tilhørende videoklip fra et videokamera. Den indeholder hverken video eller lyd. Dine faktiske optagelser er .mts- eller .m2ts-filen i samme mappe. MOFF-filen kan trygt ignoreres eller slettes - det er blot en cache, som Sonys software regenererer automatisk.

Udvikler: Sony Kategori: Videofiler MIME: application/octet-stream
ÅBNER PÅ Windows
Relateret: .DAV · .MKV · .MP4 · .H264

På denne side

19k+ filtyper indekseret
Sidst gennemset Jul 18, 2026

Er du ikke sikker på, hvad din fil er?

Træk en fil over i vores identifikator - vi læser kun de første bytes for at navngive formatet.

Identificer en fil

Hvad er MOFF-filformatet?

En .moff-fil er en Sony AVCHD-indeksfil genereret af digitalkameraer og videokameraer produceret af Sony. .moff-filer bruges af Picture Motion Browser, et foto- og videostyringsprogram, der følger med Sony Handycam-videokameraer. I modsætning til de tilhørende videofiler gemmer .moff-filer ingen faktiske video-, lyd- eller billeddata - de indeholder kun analyse-metadata, der bruges til at organisere multimedieindhold. .moff-filer kan også indeholde GPS-data, hvis kameraet understøtter en sådan funktion.

Funktioner i .moff-filer

.moff-filer genereres automatisk af kameraenheden, eller når videofiler importeres til Picture Motion Browser, som en måde at gemme indekserede analyseresultater på. En .moff-fil gør det muligt at sortere indhold efter dato, registrerer scenedetektering og højdepunktsmarkører, så biblioteket hurtigt kan gennemsøge optagelser, og kan gemme lokationsoplysninger knyttet til, hvor et klip blev optaget.

.moff- og .modd-filer

.moff-filer ledsages typisk af .modd-sidevognsfiler, som gemmer metadata for videoklip i XML-format. Hverken .moff- eller .modd-filer er nødvendige for at afspille en given video - de faktiske optagelser findes i .mts- eller .m2ts-filer - men uden dem er videoanalyse og smart browsing i Picture Motion Browser ikke muligt. Sletning af en .moff fjerner kun analysecachen og lader kildeklippet forblive uberørt.

Yderligere information

.moff-filer er forbundet med Sony PlayMemories Home, der blev udgivet omkring 2011-2012 som en erstatning for Picture Motion Browser. PlayMemories Home er siden blevet udfaset, og Sonys nuværende workflow-værktøjer afhænger ikke længere af .moff-indeksfiler.

Sikkerhed og tryghed

RISIKO: LOW

MOFF-filer er inerte proprietære indeksdata - de kan ikke eksekveres og indeholder ingen medier, så de udgør stort set ingen risiko. De er sikre at slette: Sonys software regenererer dem efter behov, og din faktiske video påvirkes ikke. Den eneste reelle faldgrube er download-sider med «falske .moff-åbnere/konvertere», der lover at afspille filen; da formatet ikke har noget medieindhold at vise, er sådanne værktøjer formålsløse og kan indeholde uønsket software.

Formatdetaljer

kort fortalt
FULDSTÆNDIGT NAVNSony Video Analysis Index Fileogså kendt som Sony AVCHD index file, Picture Motion Browser index file
UDVIKLERSonysiden Circa 2007 (with Sony Picture Motion Browser bundled with Handycam camcorders)
KATEGORIVideofiler
MIME-TYPEapplication/octet-stream
TYPEBinært sidevognsindeks (metadata, ikke medier)

Programmer der åbner MOFF-filer

Windows1 app
Sony PlayMemories Home Gratis Efterfølgeren til Picture Motion Browser; den læser/regenererer .moff-indekser for importerede klip. Er nu forældet/udgået fra Sony - installer kun hvis du stadig vedligeholder et gammelt bibliotek.

Tekniske detaljer

dyb specifikation
Format-typeBinært sidevognsindeks (kun metadata, ikke medier)
KodningProprietær binær; intern struktur er udokumenteret
MIME-typeapplication/octet-stream
Filens formålRegistrerer videoanalyseresultater - scenereskift-markører, ansigtsgenkendelsesdata og højdepunkter - for et tilhørende AVCHD-klip
Tilhørende filParret med en .modd XML-metadata-sidevogn for hvert klip
Associerede videoformaterIndekserer .mts / .m2ts AVCHD-klip optaget af Sony-videokameraer
Typisk filstørrelseFå KB til lave encifrede MB; skalerer med varigheden og kompleksiteten af det analyserede klip
MedieindholdGemmer ingen videoframes, lydprøver eller indlejrede billeder - kun analyseindeksdata
FilidentifikationIdentificeres ved filnavn og placering i AVCHD-mappestrukturen; ingen offentliggjort magic-byte-signatur
GPS / lokationsdataKan indeholde GPS-koordinater, hvis det optagende kamera understøttede geotagging
Primært OSWindows (genereret og brugt af Picture Motion Browser og PlayMemories Home)
Genererings-triggerSkrives automatisk ved import til Picture Motion Browser eller PlayMemories Home; oprettes også af kompatible Sony-kameraer på optagelsestidspunktet
Effekt ved sletningSletning af en .moff fjerner kun analysecachen; tilhørende videofiler forbliver intakte og fuldt afspillelige
Software-historikPicture Motion Browser (fulgte med Handycam omkring 2007) → PlayMemories Home (2011-2012) → udgået; efterfulgt af Sony Catalyst Browse
UdgivetCirca 2007 (with Sony Picture Motion Browser bundled with Handycam camcorders)
Seneste versionTied to Picture Motion Browser / PlayMemories Home era (late 2000s-2010s)

MOFF-konverteringer

Fællesskabets Q&A

spurgt af brugere
Stil et hurtigt spørgsmål
Få hjælp fra folk, der arbejder med MOFF-filer. Vær specifik - medtag dit system og din softwareversion.
Ingen konto nødvendig · svar normalt inden for en dag

Ingen spørgsmål endnu - vær den første til at spørge om MOFF-filer.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er en MOFF-fil?
Det er et Sony-videoanalyseindeks oprettet af Picture Motion Browser / PlayMemories Home. Det gemmer analyse af scener/ansigter/højdepunkter for et tilhørende klip og indeholder ikke selv video eller lyd.
Hvordan åbner eller afspiller jeg en MOFF-fil?
Det gør du ikke - den har intet medieindhold at afspille. Den giver kun mening i Sonys PlayMemories Home-software. For at se dine optagelser skal du åbne .mts- eller .m2ts-filen i samme mappe.
Kan jeg slette MOFF-filer?
Ja. De er blot en analysecache; sletning af dem påvirker ikke dine videoer, og Sonys software regenererer dem, hvis du genimporterer klippene.
Hvor er min faktiske video, hvis MOFF-filen ikke indeholder medier?
På et Sony AVCHD-videokamera ligger videoen i mappen AVCHD/BDMV/STREAM som .mts- eller .m2ts-filer. .moff- og .modd-filerne er blot tilhørende metadata.
Hvad er forskellen på MOFF og MODD?
Begge er Sony-sidevognsfiler, der skrives under import. .modd-filen indeholder klip-metadata; .moff-filen indeholder videoanalyse-indekset (scener/ansigter/højdepunkter). Ingen af dem indeholder selve videoen.

Referencer

1Sony - PlayMemories Home support (Picture Motion Browser successor)support.d-imaging.sony.co.jp
2Sony - AVCHD format overviewwww.sony.net

Udforsk mere

på tværs af databasen

Populære filtyper i denne uge

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.JPGJPEG Image
4.EXEWindows Executable (Portable Executable)
5.DATProgram Data File (generic)
6.RPMSGRestricted Permission Message
7.PARTPartial Download File
8.DBSQLite Database File
9.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
10.MDMarkdown Document

Relaterede filtyper

.DAVDVR365 / Dahua DVR Video File (DHAV stream)
.MKVMatroska Video
.MP4MPEG-4 Part 14 Video File
.H264Raw H.264 / AVC Video Elementary Stream
.VOBDVD Video Object File
.264Raw H.264 / AVC Video Elementary Stream (DVR/CCTV export)

Gratis filværktøjer

En fil-identifikator og billedkonverter direkte i browseren - alt kører på din enhed.

Åbn værktøjskassen

Gennemse filtyper A-Å