.WSDL

WSDL-fil

Web Services Description Language file
Stil et spørgsmål
HURTIGT SVAR

En WSDL-fil er et Web Services Description Language-dokument, en XML-kontrakt, der beskriver en SOAP-webtjeneste: dens operationer, beskedformater for forespørgsler/svar og endpoint-URL'en. Den kan åbnes i enhver teksteditor, selvom Visual Studio Code eller Notepad++ med XML-fremhævning gør den læsbar. Man «kører» ikke en WSDL; værktøjer som Visual Studio eller Apache CXF læser den for at generere en typestærk klient-proxy.

Udvikler: W3C (World Wide Web Consortium) Kategori: Web filer Åben standard MIME: application/wsdl+xml
ÅBNER PÅ Windows macOS Linux Web
Relateret: .CRDOWNLOAD · .JNLP · .WEBARCHIVE · .PART

På denne side

19k+ filtyper indekseret
Sidst gennemset Sep 2, 2026

Er du ikke sikker på, hvad din fil er?

Træk en fil over i vores identifikator - vi læser kun de første bytes for at navngive formatet.

Identificer en fil

Hvad er WSDL-filformatet?

WSDL er en XML-baseret beskrivelsesfil til webtjenester. En .wsdl-fil definerer, hvordan en netværkstjeneste kaldes - dens operationer, formen på input- og outputbeskeder, forbindelsesprotokollen (typisk SOAP) og endpoint-URL'en. Hver tjeneste, der erklæres i en WSDL-fil, har et navn, definitioner af beskedtyper, en bindingsmetode og den konkrete adresse, der bruges til at nå den. WSDL bruger XML-markup og kan åbnes i enhver teksteditor.

W3C

WSDL er et standardiseret format, der oprindeligt blev udviklet i fællesskab af Microsoft, IBM og Ariba. Formatet vedligeholdes nu af W3C, organisationen der administrerer mange centrale webstandarder. W3C-standarder udgives som anbefalinger og er ikke obligatoriske, men WSDL 1.1 (2001) og WSDL 2.0 (2007) blev bredt accepteret og vedtaget i hele branchen som en del af en bredere konsensus i erhvervslivet. WSDL 1.1 er fortsat den dominerende version i aktive SOAP-implementeringer.

For nye API'er har REST kombineret med en OpenAPI-beskrivelse i vid udstrækning erstattet SOAP/WSDL. WSDL forbliver dog det standardiserede kontraktsprog i ældre systemer samt finansielle og statslige systemer bygget på SOAP. Værktøjer som SoapUI, Visual Studio og kommandolinjeværktøjet wsimport kan generere klient-stubs direkte fra en .wsdl-fil.

Sikkerhed og tryghed

RISIKO: LOW

En WSDL er almindelig tekst og kan ikke eksekvere kode, så det er sikkert at åbne en for at læse den. De praktiske risici er indirekte: <import>/<xsd:import> kan indhente eksterne skemaer (en XXE/external-entity-bekymring for XML-PARSEREN, ikke filen), og en WSDL afslører en tjenestes interne operationsnavne, beskedstruktur og endpoint-URL'er - hvilket er nyttig information for en angriber. Derfor er offentlig eksponering af en intern WSDL snarere en overvejelse omkring informationsafsløring end en malware-risiko.

Formatdetaljer

kort fortalt
FULDSTÆNDIGT NAVNWeb Services Description Language fileogså kendt som WSDL document, Web Service Definition Language
UDVIKLERW3C (World Wide Web Consortium)siden 2001 (WSDL 1.1, W3C Note); WSDL 2.0 a W3C Recommendation in June 2007
KATEGORIWeb filer
MIME-TYPEapplication/wsdl+xml
TYPEXML-tjenestebeskrivelsesdokument (almindelig tekst, UTF-8)
STANDARDÅben · royaltyfri

Programmer der åbner WSDL-filer

Windows6 apps
Microsoft Visual Studio Freemium «Add Service Reference» / svcutil.exe bruger en WSDL til at generere en typestærk SOAP-klient; redigerer og viser også XML-koden.
oXygen XML Editor Betalt Cross-platform WSDL-editor med grafisk visning og validering.
Notepad Open-source Åbn for at læse/redigere med XML-syntaksfremhævning; XML Tools-pluginet kan formatere (pretty-print) og validere.
Visual Studio Code Gratis Åbn .wsdl-filen; med Red Hat XML-udvidelsen får du validering, folding og en oversigt over operationer.
SoapUI Open-source Opret et SOAP-projekt ud fra WSDL-filen for at udforske operationer og sende testforespørgsler.
Notepad (built-in) Indbygget Den hurtigste måde bare at læse XML-teksten på - altid tilgængelig, ingen fremhævning.
macOS3 apps
oXygen XML Editor Betalt Cross-platform WSDL-editor med grafisk visning og validering.
Visual Studio Code Gratis Åbn .wsdl-filen; med Red Hat XML-udvidelsen får du validering, folding og en oversigt over operationer.
SoapUI Open-source Opret et SOAP-projekt ud fra WSDL-filen for at udforske operationer og sende testforespørgsler.
Linux3 apps
oXygen XML Editor Betalt Cross-platform WSDL-editor med grafisk visning og validering.
Visual Studio Code Gratis Åbn .wsdl-filen; med Red Hat XML-udvidelsen får du validering, folding og en oversigt over operationer.
wsimport / Apache CXF (wsdl2java) Open-source Generer en Java SOAP-klient fra WSDL-filen: wsdl2java -p com.example service.wsdl
Web1 app
FreeFormatter / online XML viewers Gratis Indsæt WSDL-koden for at formatere og læse den i browseren (ingen installation nødvendig).

Tekniske detaljer

dyb specifikation
KodningAlmindelig tekst, UTF-8 (XML)
KrypteringIngen (leveres via HTTPS; selve filen er ikke krypteret)
Typisk filstørrelse2 KB - 200 KB (store virksomhedstjenester kan overstige 1 MB)
MIME-typeapplication/wsdl+xml
WSDL 1.1 rodelement<definitions> (namespace: http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/)
WSDL 2.0 rodelement<description> (namespace: http://www.w3.org/ns/wsdl)
Schema-indlejringXSD-typedefinitioner erklæret inline eller importeret via schemaLocation
Standard bindingsprotokolSOAP 1.1 eller SOAP 1.2 (HTTP POST); understøtter også HTTP GET/POST og MIME-bindinger
IntegritetTLS på transportniveau; ingen kontrolsum eller signatur på filniveau
VersionsdifferentieringIdentificeres via XML-namespace, ikke et filhoved eller versionsflag
OperativsystemerAlle (platformsuafhængig XML-tekst)
Udgivet2001 (WSDL 1.1, W3C Note); WSDL 2.0 a W3C Recommendation in June 2007
Seneste versionWSDL 2.0 (W3C Recommendation, 26 June 2007); WSDL 1.1 remains by far the most widely used
Åben standardJa · royaltyfri
Specifikationwww.w3.org

WSDL-konverteringer

Fællesskabets Q&A

spurgt af brugere
Stil et hurtigt spørgsmål
Få hjælp fra folk, der arbejder med WSDL-filer. Vær specifik - medtag dit system og din softwareversion.
Ingen konto nødvendig · svar normalt inden for en dag

Ingen spørgsmål endnu - vær den første til at spørge om WSDL-filer.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad bruges en WSDL-fil til?
Den beskriver en SOAP-webtjeneste - dens operationer, beskedformater for forespørgsel/svar (via XSD) og endpoint-URL'en - så udviklerværktøjer automatisk kan generere en klient eller server ud fra kontrakten.
Hvordan åbner jeg en WSDL-fil?
Det er almindelig XML-tekst, så enhver teksteditor kan åbne den. For behagelig læsning kan du bruge Visual Studio Code (med XML-udvidelsen) eller Notepad++; for rent faktisk at kalde tjenesten skal du importere den i SoapUI eller Visual Studio.
Hvad er forskellen på WSDL og XSD?
En XSD definerer datatyper og struktur for XML; en WSDL beskriver en hel webtjeneste og bruger XSD inde i sin <types>-sektion til at definere beskedformerne. WSDL er tjenestekontrakten; XSD er det dataskema, den læner sig op ad.
Hvordan genererer jeg en klient fra en WSDL?
I .NET skal du bruge Visual Studio «Add Service Reference» eller svcutil.exe; i Java skal du bruge wsimport eller Apache CXF's wsdl2java. Hver af disse læser WSDL-filen og producerer en typestærk proxy, som du kalder som et lokalt objekt.
Hvad er forskellen på WSDL og en REST/OpenAPI-specifikation?
WSDL beskriver SOAP-tjenester (XML-beskeder, streng typificering, WS-*-funktioner); OpenAPI/Swagger beskriver REST/JSON-API'er og er nu normen for nye offentlige API'er. WSDL lever videre i virksomheds- og legacy SOAP-systemer.
Kan jeg se en WSDL i en browser?
Ja - de fleste browsere viser XML-koden, og mange tjenester eksponerer deres WSDL på en URL, der ender på ?wsdl. For en struktureret visning bør du bruge en XML-editor eller SoapUI i stedet for browserens rå visning.

Referencer

1W3C - Web Services Description Language (WSDL) 1.1www.w3.org
2W3C - Web Services Description Language (WSDL) Version 2.0www.w3.org

Udforsk mere

på tværs af databasen

Populære filtyper i denne uge

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.PARTPartial Download File
4.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
5.MDMarkdown Document
6.RPMSGRestricted Permission Message
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.PRO6XProPresenter 6 Bundle File
9.PRDXSoftMaker Presentations Document
10.EXEWindows Executable (Portable Executable)

Relaterede filtyper

.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
.JNLPJava Network Launch Protocol file
.WEBARCHIVESafari Web Archive
.PARTPartial Download File
.DOWNLOADPartial / Incomplete Download File
.ASPXActive Server Page Extended (ASP.NET Web Form)

Gratis filværktøjer

En fil-identifikator og billedkonverter direkte i browseren - alt kører på din enhed.

Åbn værktøjskassen

Gennemse filtyper A-Å