.AFM

AFM-fil

Adobe Font Metrics File
Stil et spørgsmål
HURTIGT SVAR

En AFM-fil er en Adobe Font Metrics-fil i almindelig tekst, der gemmer tegnbredder, begrænsningsrammer (bounding boxes) og knibningspar (kerning pairs) for en Type 1 PostScript-skrifttype. Du åbner den ikke direkte - PostScript-applikationer, TeX/LaTeX og prepress-værktøjer læser den automatisk. For at inspicere indholdet kan du åbne den i et hvilket som helst tekstredigeringsprogram.

Udvikler: Adobe Systems Incorporated Kategori: Skrifttypefiler Åben standard MIME: application/x-font-afm
ÅBNER PÅ Windows macOS Linux
Relateret: .WOFF · .TTF · .EOT · .MCF

På denne side

19k+ filtyper indekseret
Sidst gennemset Aug 23, 2026

Er du ikke sikker på, hvad din fil er?

Træk en fil over i vores identifikator - vi læser kun de første bytes for at navngive formatet.

Identificer en fil

Hvad er AFM-filformatet?

Filtypen .afm tilhører kategorien skrifttypefiler. Indholdet af .afm-filer er skrifttypemetrikker oprettet af Adobe. .afm-filer indeholder alle de parametre, der definerer tegnbredder, knibningspar og begrænsningsrammer for individuelle glyffer, udtrykt i et almindeligt tekstformat baseret på PostScript-sats-systemet. Indholdet af en .afm-fil inkluderer en header-sektion og en sektion med tegnmetrikdata. Denne sidste sektion gemmer alle mål for hver glyf i skrifttypen - bredde, begrænsningsramme og valgfri ligaturinformation - hvilket gør det muligt for layout-applikationer at beregne glyfbredder, knibning og linjeafstand uden at skulle rendere selve skrifttypen.

.afm-filer ledsager Type 1 PostScript-skrifttyper (.pfa / .pfb) og identificeres ved nøgleordet StartFontMetrics på deres allerførste linje, efterfulgt af specifikationsversionsnummeret (for eksempel StartFontMetrics 4.1). Adobe udgav den endelige AFM 4.1-specifikation i oktober 1998. På Windows er den binære ækvivalent .pfm-filen (Printer Font Metrics).

Med dedikerede applikationer kan du konvertere skrifttyper fra .afm-filer til andre populære formater, samt generere nye .afm-filer baseret på forskellige skrifttypestandarder. Mange konverteringsværktøjer fungerer online, så brugeren ikke behøver at installere software - blot uploade den valgte .afm-fil til et konverteringswebsted. Da .afm er almindelig ASCII-tekst, kan den også åbnes og inspiceres i ethvert tekstredigeringsprogram. OpenType-skrifttyper bærer tilsvarende metrikker internt, hvilket gør selvstændige .afm-filer sjældne uden for PostScript og ældre prepress-arbejdsgange.

Sikkerhed og tryghed

RISIKO: LOW

Almindelig ASCII-tekst uden eksekverbar kode. Nul kendt sikkerhedsrisiko.

Formatdetaljer

kort fortalt
FULDSTÆNDIGT NAVNAdobe Font Metrics Fileogså kendt som AFM file, Adobe font metrics
UDVIKLERAdobe Systems Incorporatedsiden 1985 (with PostScript Type 1 fonts)
MIME-TYPEapplication/x-font-afm
TYPEbeskrivelse af skrifttypemetrikker i almindelig tekst
STANDARDÅben · royaltyfri
Dette filtypenavn bruges også af…
  • ACFM - Adobe Composite Font Metrics - En variant af AFM til sammensatte (multi-byte) skrifttyper; bruger samme filstruktur, men andre sektionsnøgleord.

Programmer der åbner AFM-filer

Windows3 apps
FontForge Open-source File → Import → AFM for at indlæse metrikker i et skrifttypeprojekt; kan også generere AFM fra enhver skrifttype.
Any text editor (Notepad, Notepad++) Open-source Åbn .afm-filen i Notepad++ eller VS Code for at læse metrikdata i almindelig tekst.
Adobe Creative Cloud (apps) Betalt AFM-filer indlæses automatisk af InDesign, Illustrator osv., når Type 1-skrifttyper er installeret. Brugere åbner ikke AFM direkte.
macOS2 apps
FontForge Open-source File → Import → AFM for at indlæse metrikker i et skrifttypeprojekt; kan også generere AFM fra enhver skrifttype.
Any text editor (TextEdit/BBEdit) Freemium Åbn .afm som almindelig tekst - alt indhold er ASCII.
Linux2 apps
FontForge Open-source File → Import → AFM for at indlæse metrikker i et skrifttypeprojekt; kan også generere AFM fra enhver skrifttype.
afmtopl (TeX Live) Open-source Konverterer AFM til TeX PL-egenskabslisteformat: «afmtopl font.afm font.pl».

Tekniske detaljer

dyb specifikation
FilkodningAlmindelig ASCII-tekst; ISO Latin-1 tilladt til kommentarer
MIME-typeapplication/x-font-afm
Magisk identifikatorFørste linje er altid `StartFontMetrics <version>` (f.eks. `StartFontMetrics 4.1`)
Endelig specifikationsversionAFM 4.1, udgivet af Adobe den 7. oktober 1998
Typisk filstørrelse5 KB - 200 KB (større for skrifttyper med mange knibningspar)
StruktursektionerGlobalFontInfo header; CharMetrics (bredde pr. glyf, begrænsningsramme, ligaturer); KernPairs; TrackKern; Composites
Breddeenhed1/1000 af em (punktstørrelse); f.eks. betyder `WX 722`, at glyffen optager 72,2 % af punktstørrelsen
Syntaks for tegnmetrik`C <code> ; WX <width> ; N <name> ; B <llx lly urx ury> ;`
FilafslutningSidste linje skal være `EndFontMetrics`
Ledsageformater`.pfb` / `.pfa` (Type 1-konturer); `.pfm` (Windows binær metrik-ækvivalent)
Nøgle-værdi konventionAdobe-reserverede nøgler begynder med et stort bogstav; små bogstaver er brugerdefinerede
TeX-værktøj`afmtopl` (TeX Live) konverterer `.afm` til TeX-egenskabslisteformatet `.pl`
Afløst afOpenType (`.otf`) indlejrer tilsvarende metrikker internt; selvstændige `.afm`-filer er nu sjældne uden for ældre PostScript-arbejdsgange
Udgivet1985 (with PostScript Type 1 fonts)
Seneste versionAFM Specification Version 4.1 (October 7, 1998)
Åben standardJa · royaltyfri
Specifikationadobe-type-tools.github.io

AFM-konverteringer

Fællesskabets Q&A

spurgt af brugere
Stil et hurtigt spørgsmål
Få hjælp fra folk, der arbejder med AFM-filer. Vær specifik - medtag dit system og din softwareversion.
Ingen konto nødvendig · svar normalt inden for en dag

Ingen spørgsmål endnu - vær den første til at spørge om AFM-filer.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er en AFM-fil?
En Adobe Font Metrics-fil - en almindelig tekstfil, der gemmer tegnbredder, begrænsningsrammer og knibningspar for en Type 1 PostScript-skrifttype. Applikationer bruger den automatisk; du åbner den ikke direkte.
Skal jeg gøre noget med AFM-filer?
Nej - hvis du installerer en Type 1-skrifttype, skal dens .afm-fil placeres sammen med .pfb-filen. Adobe- og TeX-applikationer finder den automatisk.
Kan jeg åbne en AFM-fil?
Ja - det er almindelig ASCII-tekst. Åbn den i et hvilket som helst tekstredigeringsprogram (Notesblok, VS Code). Indholdet er menneskeligt læsbare metrikdata.
Hvad er forskellen på AFM og PFM?
Begge gemmer Type 1-skrifttypemetrikker. AFM er Adobes tekstformat til flere platforme; PFM er den Windows-specifikke binære ækvivalent. Moderne applikationer foretrækker OpenType-skrifttyper, som indlejrer metrikker internt.
Bruges AFM-filer stadig?
Sjældent i nye arbejdsgange. De lever videre i TeX/LaTeX-miljøer med Type 1-skrifttyper, ældre prepress og skrifttypeudviklingsværktøjer som FontForge. Moderne skrifttyper er OpenType (.otf/.ttf), som indlejrer metrikker internt.
Jeg fik en AFM-fil med en skrifttypedownload - hvad skal jeg gøre?
Installer den medfølgende .pfb/.pfa-skrifttypefil normalt. Placer .afm-filen i samme mappe eller i dit systems sti til skrifttypemetrikker. De fleste moderne apps ignorerer den, medmindre de eksplicit bruger PostScript Type 1-arbejdsgange.

Referencer

1Adobe Font Metrics File Format Specification v4.1 (PDF)adobe-type-tools.github.io
2fonttools afmLib documentationfonttools.readthedocs.io

Udforsk mere

på tværs af databasen

Populære filtyper i denne uge

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
3.MDMarkdown Document
4.RPMSGRestricted Permission Message
5.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
6.PARTPartial Download File
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.EXEWindows Executable (Portable Executable)
9.SWFSmall Web Format (Shockwave Flash)
10.DBSQLite Database File

Relaterede filtyper

.WOFFWeb Open Font Format
.TTFTrueType Font
.EOTEmbedded OpenType Font
.MCFMathcad Font / Resource File
.CHRBorland BGI Stroke Font File
.OTFOpenType Font

Gratis filværktøjer

En fil-identifikator og billedkonverter direkte i browseren - alt kører på din enhed.

Åbn værktøjskassen

Gennemse filtyper A-Å