.UFDR

UFDR-fil

UFED Physical Analyzer Report Package
Ställ en fråga
SNABBT SVAR

En .ufdr-fil är ett Cellebrite UFED Physical Analyzer Report Package - en forensisk rapport genererad från en extraktion av en mobil enhet. Den innehåller meddelanden, samtalsloggar, kontakter, foton och appdata. Öppna den med gratisprogrammet Cellebrite Reader från Cellebrite Community Portal. Dessa filer används inom brottsbekämpning och juridiska processer och innehåller känsliga personuppgifter.

Utvecklare: Cellebrite Mobile Synchronization Ltd. Kategori: Filer med uppgifter MIME: application/octet-stream
ÖPPNAS PÅ Windows
Relaterat: .PKPASS · .DAT · .JSON · .RIS

På denna sida

19k+ filtillägg indexerade
Senast granskad Jun 23, 2026

Osäker på vad din fil är?

Släpp valfri fil i vår identifierare - vi läser bara de första byten för att namnge formatet.

Identifiera en fil

Vad är filformatet UFDR?

En .ufdr-fil är ett proprietärt forensiskt rapportpaket genererat av Cellebrite UFED Physical Analyzer, branschstandardplattformen för forensisk analys av mobila enheter. Den samlar de strukturerade resultaten från en mobil extraktion i en enda portabel fil: meddelanden, kontakter, samtalsloggar, app-artefakter, foton, videor och enhetsmetadata, utformad för att delas med utredare, åklagare och juridiska team.

Den interna behållaren tros vara ZIP-baserad eller ett anpassat Cellebrite-arkiv med ett XML-strukturerat bevismonifest och binära mediabilagor, även om formatet inte är offentligt dokumenterat. Rapporter kan valfritt lösenordsskyddas för att bevara integriteten i bevishandlingskedjan (chain-of-custody) - ett viktigt krav när bevis används i juridiska sammanhang.

Analytiker i Cellebrite Physical Analyzer väljer vilka artefakter som ska inkluderas när en .ufdr genereras - filen innehåller därför inte nödvändigtvis all data från enheten. Advokater och försvarsutredare bör därför uttryckligen begära fullständiga extraktionsdata (ett .ufd-paket eller råextraktion) när ett komplett register krävs.

Gratisapplikationen Cellebrite Reader är den avsedda lättviktsvisaren; ingen licens krävs för att öppna .ufdr-filer. För omanalys används Physical Analyzer (licensierad). DFIR Science-communityn publicerade tekniker under 2022 för att extrahera råfiler från .ufdr-paket för att mata artefakt-parsers som ALEAPP och iLEAPP.

Säkerhet & trygghet

RISK: MEDIUM

UFDR-filer innehåller känsliga personuppgifter extraherade från mobila enheter - meddelanden, foton, platshistorik, lösenord/inloggningsuppgifter i vissa fall. Dessa filer bör hanteras med strikta åtkomstkontroller i enlighet med hantering av bevis inom brottsbekämpning. Rapportformatet kan lösenordsskyddas. Dokumentation om bevishandlingskedja bör åtfölja alla UFDR-filer som delas i juridiska processer.

Formatdetaljer

i ett nötskal
FULLSTÄNDIGT NAMNUFED Physical Analyzer Report Packageäven känd som Cellebrite UFDR, UFED Report
UTVECKLARECellebrite Mobile Synchronization Ltd.sedan circa 2010 (Cellebrite UFED Physical Analyzer)
MIME-TYPapplication/octet-stream
TYPProprietärt forensiskt rapportpaket (binärt/strukturerat)

Program som öppnar UFDR-filer

Windows3 apps
Cellebrite Reader (free) Gratis Ladda ner från Cellebrite Community Portal; öppna UFDR-fil via File > Open. Stöder sökordssökning och taggning av artefakter.
Cellebrite UFED Physical Analyzer Betald Fullständigt licensierat verktyg; öppna UFDR för komplett omanalys, ytterligare bearbetning och ändring av rapporter.
MOBILedit Forensic Betald File > Import > Cellebrite UFDR - möjliggör jämförelse mellan verktyg och ytterligare artefaktanalys.

Tekniska detaljer

djup specifikation
BehållareProprietärt Cellebrite-arkiv - troligen ZIP-baserat med XML-manifest; intern struktur är inte offentligt dokumenterad
KrypteringValfritt lösenordsskydd för säkerhet i bevishandlingskedjan och förhindrande av manipulation
KomprimeringTroligen DEFLATE (ZIP-nivå) för mediabilagor
ArtefakttyperMeddelanden (SMS/MMS/app-chattar), kontakter, samtalsloggar, webbhistorik, appdata, foton, videor, ljud och enhetsinformation
Format för bevismeta-dataXML-strukturerat manifest (identifierat av communityn; ingen officiell publicerad specifikation)
Typisk storlek10 MB - 50 GB (varierar beroende på enhetens datamängd och analytikerns val av artefakter)
PlattformEndast Windows (Cellebrite Physical Analyzer och Reader är Windows-applikationer)
GenereringsverktygCellebrite UFED Physical Analyzer (licensierad forensisk programvara)
VisningsverktygCellebrite Reader (gratis, tillgänglig via Cellebrite Community Portal - ingen licens krävs för att öppna)
Juridiskt sammanhangAnvänds vanligtvis som bevisleverans i brottsutredningar och domstolsförhandlingar; föremål för krav på bevishandlingskedja
Varning om fullständighetAnalytiker väljer vilka artefakter som ska exporteras; en `.ufdr` representerar inte nödvändigtvis den fullständiga extraktionen av enheten - begär `.ufd` eller råextraktion för kompletta data
Stöd från tredje partMOBILedit Forensic kan öppna `.ufdr`-filer; DFIR Science (2022) dokumenterade teknik för extraktion av råfiler för ALEAPP/iLEAPP-artefaktparsers
Relaterat format`.ufd` - tillhörande Cellebrite-extraktionsformat från samma ekosystem
VersioneringFormatet uppdateras med varje utgåva av Physical Analyzer; ingen offentlig specifikation eller versioneringsschema
Släpptcirca 2010 (Cellebrite UFED Physical Analyzer)
Senaste versionFormat updated with each Physical Analyzer release; current as of Cellebrite PA 7.x+ (2025)
Specifikationcellebrite.com

UFDR-konverteringar

Frågor & svar

frågat av användare
Ställ en snabb fråga
Få hjälp från personer som arbetar med UFDR-filer. Var specifik - inkludera ditt system och programversion.
Inget konto behövs · svar vanligtvis inom en dag

Inga frågor än - bli den första att fråga om UFDR-filer.

Vanliga frågor

Hur öppnar jag en .ufdr-fil?
Använd Cellebrite Reader - ett gratisverktyg tillgängligt från Cellebrite Community Portal. Det gör det möjligt att visa alla artefakter utan en Physical Analyzer-licens.
Är Cellebrite Reader gratis?
Ja - Cellebrite Reader är gratis och tillgänglig för nedladdning från Cellebrites webbplats (kräver kontoregistrering på Community Portal).
Innehåller en UFDR-fil all data från telefonen?
Inte nödvändigtvis. Analytikern väljer vilka artefakter som ska inkluderas i rapporten. Försvarsparter bör begära den fullständiga råextraktionen för att säkerställa att ingen data har utelämnats.
Kan jag öppna en UFDR-fil utan programvara från Cellebrite?
MOBILedit Forensic kan öppna UFDR-filer. Avancerade DFIR-analytiker kan också hantera UFDR som ett ZIP-arkiv för att extrahera råfiler för verktygsoberoende analys.
Vilken data finns inuti en UFDR-fil?
Extraherade artefakter från mobila enheter: SMS/MMS, samtalsloggar, kontakter, e-post, foton, app-meddelanden (WhatsApp, Signal, etc.), webbhistorik och enhetsmetadata.

Referenser

1Cellebrite Reader - official product pagecellebrite.com
2fileinfo.com - UFDR filefileinfo.com

Fortsätt utforska

genom databasen

Populära filtillägg denna vecka

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.JPGJPEG Image
4.PARTPartial Download File
5.MDMarkdown Document
6.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
7.EXEWindows Executable (Portable Executable)
8.DATProgram Data File (generic)
9.RPMSGRestricted Permission Message
10.DBSQLite Database File

Relaterade filtillägg

.PKPASSApple Wallet Pass (formerly Passbook)
.DATProgram Data File (generic)
.JSONJavaScript Object Notation file
.RISResearch Information Systems citation file
.OFXOpen Financial Exchange
.CSVComma-Separated Values

Gratis filverktyg

En filidentifierare och bildkonverterare direkt i webbläsaren - allt körs på din enhet.

Öppna verktygslådan

Bläddra bland filtillägg A-Ö