.CSB

CSB-fil

Corel PHOTO-PAINT Script (Binary)
Ställ en fråga
SNABBT SVAR

En CSB-fil är ett inspelat makro för Corel PHOTO-PAINT som automatiserar bildredigeringsuppgifter som storleksändring, tillämpning av effekter och batch-sparande. Den fungerar endast i Corel PHOTO-PAINT (en del av CorelDRAW Graphics Suite) och kan inte öppnas av någon annan programvara. Det finns inget sätt att konvertera en CSB-fil till ett annat format.

Utvecklare: Corel Corporation Kategori: Utvecklarfiler MIME: application/octet-stream
ÖPPNAS PÅ Windows
Relaterat: .DO · .MD · .HEX · .XSD

På denna sida

19k+ filtillägg indexerade
Senast granskad Jun 26, 2026

Osäker på vad din fil är?

Släpp valfri fil i vår identifierare - vi läser bara de första byten för att namnge formatet.

Identifiera en fil

Vad är filformatet CSB?

En .csb-fil är ett kompilerat binärt makroskript skapat av Corel PHOTO-PAINT, bildredigeringskomponenten i CorelDRAW Graphics Suite. CSB-formatet lagrar inspelade eller författade automatiseringssekvenser - skript som reproducerar PHOTO-PAINT-operationer såsom att ändra storlek på bilder, tillämpa effekter och justera färger.

Till skillnad från textbaserade skriptformat är en .csb-fil helt binär och proprietär. Den interna strukturen består av en binär header följt av serialiserad bytecode och åtgärdsposter som representerar PHOTO-PAINT-kommandon. Det finns ingen offentligt dokumenterad formatspecifikation, och filerna är inte läsbara för människor.

Nyckelegenskaper för .csb-formatet:

  • Endast för Windows; inget stöd för macOS eller Linux
  • Inte bakåtkompatibel mellan större versioner av CorelDRAW Graphics Suite - ett skript skapat i en version kanske inte går att öppna i en betydligt nyare utgåva
  • Bytecode lagras i obfuskerad binär form, men är inte krypterad
  • Kan inte exporteras eller konverteras till andra skriptformat

Moderna versioner av CorelDRAW Graphics Suite har gått över till VBA (Visual Basic for Applications)-makron som lagras i .gms-filer, vilket gör .csb till ett föråldrat format. Om du får en .csb-fil från en äldre PHOTO-PAINT-installation som inte går att öppna i din nuvarande version, kan du behöva den ursprungliga versionen av programmet som skapade den.

Säkerhet & trygghet

RISK: MEDIUM

Ett CSB-skript utför PHOTO-PAINT-operationer automatiskt, inklusive fil-I/O (öppna, spara, exportera) och batchbearbetning. Ett skadligt CSB-skript från en otillförlitlig källa kan skriva över, radera eller ändra filer på ditt system i stor skala. Kör endast CSB-filer från pålitliga källor. Formatet kör inte kommandon på systemnivå eller startar processer utanför PHOTO-PAINT:s isolerade skriptmotor, men masshantering av filer utgör fortfarande en risk.

Formatdetaljer

i ett nötskal
FULLSTÄNDIGT NAMNCorel PHOTO-PAINT Script (Binary)även känd som Corel Binary Script, PHOTO-PAINT macro file
UTVECKLARECorel Corporationsedan late 1990s (Corel PHOTO-PAINT circa v8-9)
MIME-TYPapplication/octet-stream
TYPProprietär binär makro-/skriptfil för automatisering i Corel PHOTO-PAINT
Detta filtillägg används också av…
  • Creative Sound Blaster Audio Project - Viss ljudprogramvara från Creative Labs använder .csb för ljudbanks-/projektfiler som inte är relaterade till Corel.
  • Crystal Space Binary Shader - Spelmotorn Crystal Space 3D lagrar kompilerade shaders som .csb - helt orelaterat till Corel.
MAGIC BYTES · FILSIGNATUR
OFFSET
000102030405060708
HEX
1400000010001C0004
ASCII
·········
Rapporterad magic sequence 14 00 00 00 10 00 1C 00 04 hittad i ~60 % av kända CSB-filer (community-urval); inte en officiellt dokumenterad signatur. CSB är en binär fil - ingen läsbar text-header.

Program som öppnar CSB-filer

Windows2 apps
CorelDraw Graphics Suite Betald PHOTO-PAINT ingår i CorelDRAW Graphics Suite; kör CSB-skript inifrån PHOTO-PAINT.
Corel PHOTO-PAINT Betald I PHOTO-PAINT, gå till Skript > Kör skript (eller Script Manager) och ladda .csb-filen för att köra den.

Tekniska detaljer

djup specifikation
KodningBinär, proprietär
ByteordningLittle-endian (Windows-ursprungligt format)
Magic bytes14 00 00 00 10 00 1C 00 04 (observerat av communityn; inte officiellt dokumenterat av Corel)
Intern strukturBinär header följt av serialiserad bytecode och åtgärdsposter som representerar PHOTO-PAINT-operationer
KomprimeringIngen märkbar
ObfuskeringBinärt format ger obfuskering men ingen kryptering av skriptlogik
Typisk filstorlek1 KB - 500 KB (enkla enstegsskript till komplexa makron med flera åtgärder)
VersionskompatibilitetInte bakåtkompatibel mellan huvudversioner av PHOTO-PAINT
Associerat operativsystemEndast Windows
Modern ersättareVBA-makron lagrade i .gms-filer inom CorelDRAW Graphics Suite
AutomatiseringsomfångStorleksändring, effekter, färgjusteringar och andra PHOTO-PAINT-bildoperationer
ExporterbarhetKan inte exporteras eller konverteras till andra skriptformat
Släpptlate 1990s (Corel PHOTO-PAINT circa v8-9)
Senaste versionN/A (version tied to CorelDRAW Graphics Suite version used to create it)

CSB-konverteringar

Frågor & svar

frågat av användare
Ställ en snabb fråga
Få hjälp från personer som arbetar med CSB-filer. Var specifik - inkludera ditt system och programversion.
Inget konto behövs · svar vanligtvis inom en dag

Inga frågor än - bli den första att fråga om CSB-filer.

Vanliga frågor

Hur kör jag ett CSB-skript i Corel PHOTO-PAINT?
I PHOTO-PAINT, öppna menyn Skript (eller Script Manager), klicka på «Kör skript» eller «Ladda» och bläddra fram till .csb-filen. Skriptet utför sina inspelade operationer på den aktuella bilden eller en batch av bilder.
Kan jag öppna en CSB-fil utan Corel PHOTO-PAINT?
Nej. CSB är ett proprietärt binärt format exklusivt för Corel PHOTO-PAINT. Ingen annan programvara kan läsa det.
Kan jag konvertera en CSB till ett textskript eller VBA?
Nej. CSB-filer är kompilerade binärt och det finns ingen dekompilator. Om du behöver redigerbar källkod måste arbetsflödet spelas in på nytt i PHOTO-PAINT:s skriptinspelare.
Min CSB-fil går inte längre att öppna efter att jag uppgraderat CorelDRAW - varför?
CSB-filer garanteras inte vara bakåt- eller framåtkompatibla mellan huvudversioner av CorelDRAW Graphics Suite. Du kan behöva spela in skriptet på nytt i den nya versionen.
Är det säkert att öppna en CSB-fil?
Öppna endast CSB-skript från pålitliga källor. Även om de inte kan köras utanför PHOTO-PAINT, kan ett skript automatisera massiv överskrivning eller radering av filer på ditt system.

Referenser

1Corel PHOTO-PAINT - product page (CorelDRAW Graphics Suite)www.corel.com
2file-extensions.org - CSB file extensionwww.file-extensions.org

Fortsätt utforska

genom databasen

Populära filtillägg denna vecka

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
4.PARTPartial Download File
5.MDMarkdown Document
6.RPMSGRestricted Permission Message
7.NOMEDIAAndroid No-Media Marker File
8.PRO6XProPresenter 6 Bundle File
9.PRDXSoftMaker Presentations Document
10.SWFSmall Web Format (Shockwave Flash)

Relaterade filtillägg

.DOStata Do-File
.MDMarkdown Document
.HEXIntel HEX File
.XSDXML Schema Definition
.MAPSource Map (JavaScript / CSS)
.CONFIGConfiguration File

Gratis filverktyg

En filidentifierare och bildkonverterare direkt i webbläsaren - allt körs på din enhet.

Öppna verktygslådan

Bläddra bland filtillägg A-Ö