.FRF

FRF-fil

FastReport 2.x Report File
Stil et spørgsmål
HURTIGT SVAR

En FRF-fil er en binær rapportskabelon oprettet af FastReport 2.x (oprindeligt kaldet FreeReport), en rapporteringskomponent til Delphi- og C++ Builder-applikationer. Nuværende versioner af FastReport kan ikke åbne FRF-filer direkte - filen skal først konverteres til det XML-baserede .fr3-format ved hjælp af frx2xto30-migreringsenheden, der følger med FastReport VCL. Disse filer er kun relevante for Delphi-udviklere, der vedligeholder ældre kode.

Udvikler: Fast Reports Inc. Kategori: Sideopsætningsfiler MIME: application/octet-stream
ÅBNER PÅ Windows
Relateret: .OXPS · .PUB · .IDML · .INDD

På denne side

19k+ filtyper indekseret
Sidst gennemset Aug 20, 2026

Er du ikke sikker på, hvad din fil er?

Træk en fil over i vores identifikator - vi læser kun de første bytes for at navngive formatet.

Identificer en fil

Hvad er FRF-filformatet?

Filer med filtypenavnet .frf hører til kategorien af dokument-skabelonfiler.

Hvad indeholder FRF-filer?

Indholdet af filer med filtypenavnet .frf inkluderer rapportskabeloner genereret ved hjælp af et bibliotek, der oprindeligt blev udgivet som FreeReport. Dette bibliotek kan indbygges i applikationer udviklet i sprogene C++ og Delphi. I .frf-filer gemmer udviklere dokumentelementer såsom:

  • defineret rapportstruktur,
  • felter til udfyldning,
  • margener, sidehoveder, sidefødder,
  • tekstblokke.

Ved hjælp af disse komponenter fra .frf-filer bygger udviklere formularer, der derefter automatisk udfyldes med applikationsdata under kørsel.

Hvad bruges FRF-filer til?

Integrering af FreeReport-biblioteket i kildekoden til en applikation muliggør oprettelsen af et rapporteringsmodul. Det bruges oftest til at generere udskrifter eller eksporteret output fra forretnings- og datastyringsapplikationer. Biblioteket blev senere omdøbt til FastReport, som bruger .fr3-formatet - en XML-baseret efterfølger - i stedet for .frf-filer. Fast Reports Inc. er fortsat en aktiv softwarevirksomhed i 2025, og dens nuværende produktlinje er bygget omkring .fr3- og .frx-filer.

Sikkerhed og tryghed

RISIKO: LOW

FRF-filer er passive binære rapportskabeloner, der kun bruges i Delphi-udviklingsmiljøer. De indeholder ingen eksekverbar kode direkte; deres Pascal-udtryk køres kun i FastReport-runtime-konteksten.

Formatdetaljer

kort fortalt
FULDSTÆNDIGT NAVNFastReport 2.x Report Fileogså kendt som FreeReport file, FastReport legacy report
UDVIKLERFast Reports Inc.siden circa 1998 (FastReport 2.x / FreeReport era)
MIME-TYPEapplication/octet-stream
TYPEProprietær binær rapportskabelon/layout (Delphi/C++ Builder-komponent)
Dette filtypenavn bruges også af…
  • FontMonger Intermediate Font (Ares Software) - Ares Software FontMonger (1990'erne, udgået) brugte angiveligt .frf til mellemliggende skrifttypekonverteringsfiler - ekstremt sjældent i dag.
MAGIC BYTES · FILSIGNATUR
OFFSET
00010203
HEX
19000000
ASCII
····
Cirka 30 % af FRF-filer starter med 19 00 00 00. En alternativ variant starter med 0A 9C 92 7C 51 A5 E1. De resterende ca. 60 % har ingen konsistent signatur - formatet har flere binære varianter. Filer indeholder typisk de interne tekststrenge «Form» og «Memo». Der findes ingen officiel dokumentation for magic bytes.

Programmer der åbner FRF-filer

Windows1 app
FastReport VCL (legacy 2.x / FreeReport) Betalt FRF er et forældet FastReport 2.x-format. Nuværende FastReport VCL åbner ikke FRF direkte - brug migreringsværktøjet eller frx2xto30 Delphi-enheden til at konvertere til .fr3 først. Se fast-report.com for migreringsdokumentation.

Tekniske detaljer

dyb specifikation
ContainerIngen - proprietær binær strøm uden ydre indpakning
KodningBinær
Byte-rækkefølgeLittle-endian (Delphi/Windows-konvention)
Intern strukturDelphi DFM-afledt binær serialisering af et rapport-objekttræ
MIME-typeapplication/octet-stream
Typisk filstørrelse4 KB - 75 KB
RapportkomponenterBands (sidehoved, data, sidefod), memo-/tekstfelter, billeder og layoutparametre
PlatformWindows
Erstattes af.fr3 (FastReport VCL 3.x+, XML-baseret, fra ca. 2002 og frem)
UdviklerFast Reports Inc. (oprindeligt distribueret som FreeReport, en gratis Delphi/C++ Builder-komponent)
Partielle magic bytes19 00 00 00 ved offset 0 i ca. 30 % af filerne; formatet har flere binære varianter uden universel signatur
Udgivetcirca 1998 (FastReport 2.x / FreeReport era)
Seneste versionSuperseded by .fr3 (FastReport VCL 3.x+, XML-based); FRF is FastReport 2.x era only

FRF-konverteringer

Fællesskabets Q&A

spurgt af brugere
Stil et hurtigt spørgsmål
Få hjælp fra folk, der arbejder med FRF-filer. Vær specifik - medtag dit system og din softwareversion.
Ingen konto nødvendig · svar normalt inden for en dag

Ingen spørgsmål endnu - vær den første til at spørge om FRF-filer.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan åbner jeg en FRF-fil?
FRF er en forældet FastReport 2.x-rapportskabelon beregnet til brug i Delphi-applikationer. Nuværende FastReport VCL åbner ikke FRF direkte - du skal konvertere den til .fr3 ved hjælp af frx2xto30-migreringsenheden, der er inkluderet i FastReport VCL.
Hvordan konverterer jeg FRF til FR3?
Tilføj frx2xto30-enheden til din Delphi-projekts uses-klausul. Under kørsel indlæses FRF-rapporten og gemmes som FR3. FastReports officielle forum på forum.fast-report.com har migreringsvejledninger.
Er FastReport stadig aktiv i 2025?
Ja - Fast Reports Inc. udgav FastReport Online Designer 2025.2 og fortsætter den aktive udvikling af FastReport VCL, FastReport .NET og andre produkter.
Hvad er forskellen på FRF og FR3?
FRF er det binære FastReport 2.x (FreeReport) rapportformat. FR3 er det XML-baserede format introduceret i FastReport VCL 3.x (omkring 2002-2005), der erstattede FRF. Nuværende FastReport bruger FR3 (og FRX til visse varianter).

Referencer

1Fast Reports Inc. - official sitewww.fast-report.com
2FastReport Forum - FRF to FR3 migrationforum.fast-report.com

Udforsk mere

på tværs af databasen

Populære filtyper i denne uge

1.AQQAQQ Instant Messenger File
2.CRDOWNLOADChrome Partial Download File
3.JPGJPEG Image
4.DATProgram Data File (generic)
5.EXEWindows Executable (Portable Executable)
6.RPMSGRestricted Permission Message
7.PARTPartial Download File
8.JSONJavaScript Object Notation file
9.BINCD/DVD Disc Image (BIN/CUE)
10.ICSiCalendar data file

Relaterede filtyper

.OXPSOpenXPS Document (Open XML Paper Specification)
.PUBMicrosoft Publisher Document
.IDMLAdobe InDesign Markup Language
.INDDAdobe InDesign Document
.XPSXML Paper Specification Document
.BTWBarTender Label Document (barcode/label design file)

Gratis filværktøjer

En fil-identifikator og billedkonverter direkte i browseren - alt kører på din enhed.

Åbn værktøjskassen

Gennemse filtyper A-Å